Premier: wkrótce Tchórzewski przedstawi nowy program gazyfikacji

11 października 2018, 10:17
4_126
Fot.: Premier.gov.pl

Wkrótce minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawi program gazyfikacji, który co najmniej o 10 proc. a może nawet o 20 proc. zwiększy liczbę gmin, gdzie będzie gaz. Ten program również przyczyni się do czystszego powietrza - powiedział premier w środę wieczorem w Suwałkach (Podlaskie).

"Wkrótce minister Tchórzewski przedstawi program gazyfikacji, który co najmniej o 10 proc., albo nawet może o 20 proc. zwiększy liczbę gmin", które będą miały gaz. Chodzi, jak zaznaczył, "o doprowadzenie gazociągów do gospodarstw domowych, do punktów, do osiedli mieszkaniowych".

Dodał, że to również bardzo ważny program, który przełoży się na czystsze powietrze.

Mówiąc o programie "Czyste powietrze", dotyczącego m.in. termomodernizacji budynków jedno- i wielorodzinnych, premier stwierdził, że może on objąć nawet 4-5 mln gospodarstw domowych.

Jak podał, w Polsce jest ok. 13,5 mln gospodarstw domowych. Z programu mogą skorzystać właściciele tych budynków, które były budowane - jak to określił - "w poprzednim systemie". "Gospodarskim systemem, tam, gdzie rzeczywiście ta izolacja jest bardzo potrzebna" - mówił Morawiecki.

Premier powiedział, że dzięki temu, że są "agregowane, zbierane razem" pieniądze "i budżetowe, i unijne", "możemy poprawić sytuację jakości powietrza". Podkreślał, że działania są prowadzone na "wielu polach".

"Bo właśnie po to, żeby powietrze było rzeczywiście wyższej jakości, rachunki za prąd niższe, rachunki budżetowe za służbę zdrowia też niższe, a służba zdrowia jak najlepsza, właśnie dlatego te pieniądze, które odzyskaliśmy z rąk mafii VAT-owskich, a to są dziesiątki miliardów złotych, przeznaczamy na różne programy" - mówił premier.

Morawiecki mówił również, że w ciągu czterech najbliższych lat w Polsce - w Wielkopolskie i na Podkarpaciu - "o 30 proc. z 1 mld 300 mln metrów sześciennych do prawie 2 mld metrów sześciennych" zwiększy się wydobycie gazu ziemnego w Polsce, a za rządów PO-PSL spadało. Mówił, że to ważne, bo każdy 1 mld metrów sześć. gazu to "na okrągło licząc, to mniej więcej w cenie światowej 1 mld zł", a to pieniądze, które zostaną w Polsce. "Ten miliard złotych zostanie w Polsce. Nie będziemy płacić go Rosjanom, którzy używają tego, wiadomo do jakich celów". Premier mówił, że więcej gazu oznacza także czystsze powietrze w takich miastach jak Suwałki. 

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
niedziela, 14 października 2018, 22:30

A skąd będzie ten gaz Panie Premierze? Dopiero co pisaliście o wzroście importu z Rosji o 59%. To ile trzeba będzie więcej kupić jak zgazyfikujemy kolejne 20% gmin i od kogo? Ale tak poza tym to oczywiście dobra wiadomość. Gaz jest super paliwem i nic tego nie zmienia nawet kraj pochodzenia. Tylko ten Prezydent znów gada jak jakiś niedoinformowany a nie jak Czaputowicz.

miastowy
niedziela, 14 października 2018, 18:23

zadam tylko pytanie. jedno. kto ten gazowy raj ma budować? firmy uciekają z placów budów. kontrakty są nieopłacalne

Tweets Energetyka24