Premier: Polska po 1990 z największymi sukcesami w redukcji CO2

15 czerwca 2018, 15:27
davos-20
Fot.:KPRM
Energetyka24
Energetyka24

Po 1990 roku to Polska w największym stopniu zredukowała emisję dwutlenku węgla - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowych polsko-francuskich Spotkań Warszawskich.

Szef rządu mówił to w kontekście tezy, że o ile wiek XX był wiekiem silnika spalinowego, wiek XXI będzie zapewne wiekiem elektromobilności i czystych technologii.

O ile Francja, zwracał uwagę, po II wojnie światowej mogła rozbudowywać energetykę atomową, to Polska w tym okresie musiała zbudować swój system elektroenergetyczny w oparciu o węgiel, bo "taka była wola Moskwy".

"Jednak patrząc na to, co zrobiliśmy po 1990 roku, to niewiele osób zdaje sobie sprawę, że my w największym stopniu zredukowaliśmy w Europie emisje CO2" - przekonywał Morawiecki.

"W porównaniu do protokołu z Kyoto, wysiłki które zrobiliśmy w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, ta różnica jest największa per capita i w wartościach absolutnych właśnie w Polsce, mimo że nie mamy energetyki atomowej i za dużo źródeł odnawialnych" - mówił Morawiecki podczas forum, zorganizowanego przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą.

Szef rządu podkreślał też, że Polska jest bardzo zainteresowana współpracą technologiczną z Francją, m.in. w ramach przemysłu obronnego. "Nie ma co ukrywać, że nie ma tak wiele krajów w Europie, a Polska i Francja do nich należą, które chcą ponosić duży wysiłek budżetowy w obszarze przemysłów obronnych, z których wyłoniły się przecież takie wynalazki jak GPS, internet, telefonia mobilna" - zaznaczył.

"Również chcemy inwestować z Francją w przemysły trzeciej i czwartej dekady XXI wieku" - dodał premier. W ramach tego "przemysłu 4,0" Polska chce zaś "dokonać skoku technologicznego w kilku obszarach, przede wszystkim we współpracy z Francją".

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Fred
niedziela, 17 czerwca 2018, 16:35

Smutne ale prawdziwe, redukcja CO2 wiąże się głównie z ilością zamkniętych zakładów. Pan premier uprawia propagandę sukcesu licząc chyba na krótką pamięć ludzi.

Xd
sobota, 16 czerwca 2018, 18:56

Proste że po 90 roku zredukowaliśmy emisję wystarczy popatrzeć na mapę ile zakładów zostało zamkniętych to i co2 mniej. Podobnie rumunia zmniejszyła zależność od rosyjskiego gazu zamykając swoje zakłady chemiczne prawdopodobnie już wkrótce jeden z piszących tu rusofobicznych \"ekspertów\" będzie zachwycał się jak to ukraińcy wprowadzając \"modernizację\" swoich zakładów zmniejszyli zużycie złego rosyjskiego gazu -patrz 15-06 zamknięcie zakładów azotowych oszczędności jak nic

Tweets Energetyka24