Pompeo: nie chcemy, by sojusznicy USA czerpali gaz Nord Stream 2

13 marca 2019, 11:08
840_472_matched__pb14bz_623684946886e53e2a40z
Fot. Gage Skidmore / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


"Nie chcemy, by nasi europejscy sojusznicy byli zespoleni z rosyjskim systemem dostaw gazu w ramach projektu Nord Stream 2, tak samo, jak nie chcemy, by USA były zależne od dostaw ropy z Wenezueli" - oświadczył we wtorek szef dyplomacji USA, Mike Pompeo.

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na dwa kraje będące w czołówce producentów ropy naftowej: Iran oraz Wenezuelę - przypomniał Pompeo. Zapowiedział też "użycie wszelkich dostępnych środków dla uregulowania kryzysu, w jakim pogrążyła się Wenezuela" pod rządami socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro.

Sekretarz stanu złożył tę deklarację podczas wystąpienia podczas odbywającej się w Houston w Teksasie serii konferencji w ramach IHS Markit's CERAWeek z udziałem kierownictwa i kadry menedżerskiej czołowych koncernów wydobywczych.

Pompeo zaapelował do amerykańskiej branży surowcowej, by wsparła cele i harmonogram amerykańskiej polityki zagranicznej, poprzez działania inwestycyjne w Azji oraz w Europie, które byłyby zgodne z amerykańskim interesem narodowym.

Jednym z nadrzędnych celów takiej działalności powinno być ukaranie "źle się zachowujących graczy" na scenie międzynarodowej. Wśród nich na uwagę szefa dyplomacji USA zasłużył Iran, Wenezuela, a także Rosja. Ponadto, chodzi o sprzedaż amerykańskiego surowca odbiorcom w Azji i w Europie - wskazuje Reuters.

W ocenie Pompeo odkryte w USA w ostatnich latach złoża ropy łupkowej i gazu z łupków stwarzają niepowtarzalną szansę na "prowadzenie bardziej stanowczej polityki międzynarodowej" przez Stany Zjednoczone.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Xd
czwartek, 14 marca 2019, 06:52

Z każdą taką wypowiedzią czy taką jak ich "dyplomaty" w niemczech utwierdzają mnie że ci co twierdzą iż są oni upadającą potęgą mają rację na chwilę obecną raczej w to nie wierzę ale kto wie może mają rację

anda
środa, 13 marca 2019, 21:40

To daja tani gaz i nikt nie będzie kupował w Rosji

Niuniu
środa, 13 marca 2019, 14:38

Cały problem w tym, że "sojusznicy" mają ciutkę inne zdanie na ten temat i dla tego są "sojusznikami" a nie "protektoratami" - jeszcze. Na szczęście dla "sojuszników" hegemon już nie ten sam co 20 lat temu - tylko jeszcze tego sam nie zauważył.

LNG second
środa, 13 marca 2019, 14:30

USA powinny przesunąć własna motoryzację w kierunku CNG/LNG podatkami i TANIO wyeksportować ropę (transport ropy jest dużo tańszy niż gazu). Duże niewysilone silniki powinny dość dobrze pracować na gazie ziemnym i jednocześnie zmieniłoby to układ sił na rynku ropy w skali świata. Potrzeba dekady.

Tweets Energetyka24