Reklama

Górnictwo

Polsko-czeskie rozmowy na szczycie. "Drażliwa kwestia kopalni w Turowie"

Transgraniczna infrastruktura drogowa, współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i współpracy oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4), a także sporna sprawa powiększenia kopalni Turów mają być głównymi tematami rozmów delegacji czeskiego rządu w Warszawie 8 kwietnia. 

Poinformowano o tym w komunikacie prasowym wydanym przez rząd w Pradze, cytowanym przez czeską agencję prasową CzTK.

W dziedzinie infrastruktury transportowej rozmowy mają dotyczyć połączenia polskiej drogi ekspresowej S3 biegnącej wzdłuż zachodniej granicy z czeską drogą D11. Tematem negocjacji mają być też wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, walka z zanieczyszczeniem powietrza oraz sygnalizowany przez Czechy obniżony poziom wód gruntowych w związku z powiększeniem polskiej kopalni węgla brunatnego w Turowie przy granicy z Czechami - wskazano w komunikacie.

"W tej sprawie Republika Czeska zrobi wszystko, by maksymalnie chronić interesy obywateli i środowiska" - powiedział czeski premier Bohuslav Sobotka w środę po posiedzeniu rządu.

Dodał, że choć omawiane mają być głównie sprawy bilateralne, to mowa będzie również o działaniach podejmowanych wspólnie w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Unii Europejskiej.

W delegacji pod przewodnictwem Sobotki udział wezmą ministrowie: spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych, przemysłu i handlu, pracy i spraw społecznych, transportu, środowiska oraz kultury.

Kwietniowa wizyta odbędzie się w kontekście przejęcia przez Polskę od Czech przewodnictwa V4, co nastąpi 1 lipca.

Ostatnie tego rodzaju czesko-polskie konsultacje międzyrządowe odbyły się w Pradze w kwietniu ub. roku. Poza Polską, czeski rząd prowadzi regularne rozmowy w takim formacie ze Słowacją i Izraelem. 

Zobacz także: Czechy chcą gazu i ropy z Polski. „Rozmowy w Warszawie”

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama