KGHM rozpoczął budowę instalacji oczyszczania gazów w Hucie Miedzi Legnica

26 listopada 2020, 14:06
rsz_1zrzut_ekranu_2020-11-26_o_140348
Fot. KGHM
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


KGHM rozpoczął budowę instalacji oczyszczania gazów procesowych w Hucie Miedzi Legnica. Inwestycja warta około 110 mln zł ma zmniejszyć zanieczyszczenia o 99 proc. – podała w czwartek w komunikacie miedziowa spółka.

Jak podano w czwartkowym komunikacie, na budowie instalacji oczyszczania gazów procesowych w Hucie Miedzi Legnica powstały już fundamenty, a inwestycja ma zostać ukończona w przyszłym roku.

Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A, podkreślił, że spółka uruchomiła kolejną dużą inwestycję, o wartości około 110 mln zł. „KGHM postawił na czyste powietrze, efektywność energetyczną i zieloną energię. Tym zmieniamy z roku na rok obraz polskiego przemysłu. W każdym z tych obszarów mamy już znaczące osiągnięcia i plany na przyszłość” - powiedział cytowane w komunikacie Chludziński.

Jak podano, nowa instalacja w Hucie Miedzi Legnica przejmie wstępnie oczyszczone gazy technologiczne i skieruje je do istniejącej wieży absorpcyjnej SO2. „Stamtąd opary o znikomej zawartości zanieczyszczeń będą emitowane do atmosfery. W gazie będzie jedynie tlen, azot, woda, dwutlenek węgla i odrobina dwutlenku siarki. Docelowo inwestycja zmniejszy ładunek resztkowych zanieczyszczeń aż o 99 proc.” - wskazano w komunikacie.

Wiceprezes KGHM ds. produkcji Radosław Stach podkreśla, że instalacja pozwoli przerabiać w hucie różnego rodzaju koncentraty w najwyższym reżimie środowiskowym. „Jest to jeden z elementów programu BATAS, w którym dostosowujemy nasze instalacje do wymogów środowiskowych. To przełomowa inwestycja, nie tylko w Hucie w Legnicy, ale w całym KGHM” – powiedział Stach.

Z kolei dyrektor naczelny Huty Miedzi Legnica Michał Topolnicki wskazał, że inwestycja powstaje we współpracy ze spółką KGHM, BIPROMET. „Instalacja będzie dodatkowym węzłem w istniejącym w hucie ciągu technologicznym odsiarczania Solinox. Jej głównie zadanie to doczyszczenie gazów” – podkreślił Topolnicki.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24