Reklama

Gaz

Polska nadzieją Wyszehradu na dywersyfikację dostaw gazu? [Krynica 2016]

Z badania zrealizowanego przez Narodowe Centrum Studiów Strategicznych, w związku z przygotowywaniem raportu pt. „Rynek gazu i bezpieczeństwo energetyczne w państwach Grupy Wyszehradzkiej: modele, wyzwania i perspektywy”, wynika, że polski terminal LNG jest projektem, w którym kraje regionu upatrują szansę na realną dywersyfikację źródeł dostaw gazu - mówiła dr hab. Nataliia Slobodian.

Ekspertka zauważyła na wstępie, że obserwujemy od pewnego czasu znaczną liczbę debat dotyczących racjonalności i rentowności projektów służących dywersyfikacji źródeł dostaw gazu dla Europy Środkowej. Szczególnie dużo czasu poświęca się kwestii budowy korytarza północ-południe, łączącego terminal LNG w Świnoujściu z wyspą Krk nad Adriatykiem. Z oczywistych względów jego infrastruktura zostanie zlokalizowana m.in. w krajach wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej. 

Zaniem Natalii Slobodian realizacja inwestycji otworzy szereg szans przed Polską i krajami regionu. Będą one związane m.in. z powstaniem alternatywy dla rosyjskiego surowca, możliwością negocjacji nowych kontraktów z Moskwą, zwiększeniem konkurencji na rynku (na której skorzystają konsumenci), zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego krajom V4, czy wreszcie możliwością utworzenia regionalnego hubu gazowego.

Przedstawicielka NCSS zwróciła uwagę, że duża liczba respondentów jest zdania, iż bardzo prawdopodobnym jest przerwanie tranzytu gazu przez Ukrainę (57%). Jako podstawowe zagrożenie wskazywano Nord Stream 2 - projekt, który jest prawdziwym testem i wyzwaniem dla naszego regionu, jego solidarności oraz zdolności współdziałania.

Zobacz także: Rosja sprzeda Gazprom? „Dramatyczna kondycja spółki”

Zobacz także: Liberalizacja ukraińskiego rynku gazu zależna od Gazpromu?

Reklama

Komentarze

    Reklama