Rosjanie oskarżają Marynarkę Wojenną RP o prowokacje wobec Nord Stream 2. Polacy zaprzeczają

2 kwietnia 2021, 10:51
poszuk2
Samolot patrolowy Bryza, fot. kmdr ppor. Czesław Cichy

Marynarka Wojenna RP nie prowadzi żadnej działalności prowokacyjnej i realizuje swe statutowe zadania zgodnie z prawem międzynarodowym – podało w czwartek Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej operator Nord Stream 2 podał, że statki budujące gazociąg są obiektem prowokacji.

Operator Nord Stream 2 w czwartek oświadczył, że statki budujące gazociąg są obiektem prowokacji ze strony okrętów wojennych, statków rybackich i polskiego samolotu PZL Mielec typu M-28, który lata na niedużej wysokości. Poinformował o tym w imieniu spółki szef oddziału filialnego Andriej Minin. Ocenił on, że celem tych działań "jest przeszkodzenie w ukończeniu układania gazociągu".

Reklama
Reklama

Do sprawy na Twitterze odniosło się Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. 

"Marynarka Wojenna RP nie prowadzi żadnej działalności prowokacyjnej i realizuje swoje statutowe zadania zgodnie z prawem międzynarodowym. Samoloty M-28B Bryza regularnie realizują loty patrolowe - rozpoznawcze w rejonie Morza Bałtyckiego" – podano we wpisie.

Rosyjskie jednostki znajdują się na Bałtyku w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Duńska Agencja Morska zapowiedziała w marcu, że do końca września 2021 roku dwie jednostki: Akademik Czerski i Fortuna będą pracować przy układaniu dwóch nitek Nord Stream 2. Statkom tym towarzyszą jednostki pomocnicze. 

Nord Stream 2 składa się z dwóch nitek, z których każda ma około 1230 km długości. Gazociąg ma transportować rocznie po dnie Bałtyku 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego z Rosji do Niemiec. 

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA, które nałożyły sankcje na podmioty zaangażowane w ten projekt. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają natomiast Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 88
Tykk
piątek, 2 kwietnia 2021, 16:33

Nagranie niespreparowane mają???

bogdanjan
piątek, 2 kwietnia 2021, 16:06

no, cóż, ciekawe czym nasza grupa rekonstrukcyjna MW mogłaby wkurzyć Rosjan.........

Tomasz34
piątek, 2 kwietnia 2021, 18:33

Dwa dywizjony z pociskami NSM to też grupa rekonstrukcyjna? Bo to też część MW.

czytelnik D24
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 10:57

No ciekawe w jaki sposób NDR prowokował Rosjan. Wysłali wyrzutnie na pontonach żeby taranowały rosyjskie statki?

say69mat
piątek, 2 kwietnia 2021, 15:29

Hmmm ... wydaje się, że nasi Sąsiedzi - a wydawać się mogło że Przyjaciele - postanowili udowodnić światu, że potencjał naszej MW jest kosmicznym zagrożeniem dla istnienia wszechrosyjskiej państwowości ;)))

Szperandos
piątek, 2 kwietnia 2021, 15:14

PMW prowadzi raczej działalność muzealno-recyklingową. Ruskie ze swoją tatarską mentalnością nie są w stanie tego pojąć.

jam
niedziela, 4 kwietnia 2021, 11:27

Pewnie. Bo oni musza pływac na podobnym sorzęcie i udawac ze jest inaczej

sża
piątek, 2 kwietnia 2021, 17:17

Zapomniałeś, że Tatarzy najeżdżali przez kilka wieków Ukrainę, gdzie regularnie rabowali, palili, gwałcili i brali w jasyr. Ukrainę, której zresztą wtedy nie było, bo była częścią Korony.

viper
piątek, 2 kwietnia 2021, 20:42

Gdyby nie jarłyk tatarski, to nikt o Moskwie by nawet nie wiedział.

W3
piątek, 2 kwietnia 2021, 14:53

Jeżeli.ruscy trenują atak na Warszawę.To co oni sobie wyobrażają że my nie oddamy.NS1 i NS2 to pierwszy cel.Potem ich elektrownie atomowe jak użyją broni atomowej.Oko za oko oni tylko to zrozumią.

moi
piątek, 2 kwietnia 2021, 19:35

ciekawe czy sam przeczytałeś co napisałeś? wojna z Rosją? oko za oko?

w-wiak
niedziela, 4 kwietnia 2021, 11:32

Wieksza czesc rosji to nieuzytki, zapadające dachy domów a dalej to syberia z komarami. Kolos na glinianych nogach ktory próbuje pozyskac kase na militaria np po przez budowe ns itd...

W3
piątek, 2 kwietnia 2021, 22:25

To po co płacę podatki. Państwo utrzymuje armię płaci emerytury byłym wojskowym. By zaraz całe towarzystwo rzuciło broń i ucieķło.W Afganistanie niepiśmienni chłopi wygrali z Sojuzem .Wojny nie trzeba wygrać wystarczą działania asymetryczne które zrujnują atakującego.

JOJEK
piątek, 2 kwietnia 2021, 16:44

popieram

Tweets Energetyka24