Polityka klimatyczna: Polska złoży skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE

3 marca 2017, 15:05
Fot. www.mos.gov.p
Energetyka24
Energetyka24

Minister środowiska prof. Jan Szyszko powiedział, że Polska prawdopodobnie skieruje skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wtorkowego głosowania dotyczącego reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 (EU-ETS). 

Szyszko w porannym wywiadzie w TVP1 powiedział w piątek, że resort i rząd badają, w jaki sposób działać w tej sprawie. "Nie ma najmniejszej wątpliwości, że resort środowiska poprosi o wyjaśnienia prawników Komisji Europejskiej i złożymy protest w tej sprawie" - powiedział. "I prawdopodobnie również skierujemy sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości" - zaznaczył. 

We wtorek podczas spotkania w Brukseli ministrowie środowiska państw UE przyjęli wspólne stanowisko w sprawie reformy ETS. Polska w grupie dziewięciu krajów UE sprzeciwiła się, ale nie udało się zablokować prac i państwa UE przyjęły wspólne stanowisko, mimo mniejszości blokującej.

"W Unii Europejskiej jest lobby, które za wszelką cenę chce wyeliminować węgiel w ogóle jako nośnik energii, a to jest nośnik, który gwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne, czyli od tego jesteśmy uzależnieni" - tłumaczył Szyszko sprzeciw wobec decyzji większości. 

"Trzeba pamiętać, że prawie 90 proc. całych zasobów węgla w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce i w związku z tym budzi to pewne niezadowolenie i myślę, że dotąd będzie to budziło niezadowolenie, dopóki nie zostaną przejęte te zasoby przez obcy kapitał" - dodał.

Polskę wspierają w tej sprawie i opowiadają się przeciw propozycjom Komisji Europejskiej kraje "uzależnione w pewnym sensie od węgla, które widzą możliwość neutralności klimatycznej na bazie pochłaniania dwutlenku węgla" - tłumaczył Szyszko. Są to również "te państwa, które nie zgadzają się z tym, żeby KE narzucała limity emisji CO2, gdyż to bardzo mocno blokuje możliwości rozwoju gospodarczego - dodał.

Minister mówił w czwartek na konferencji prasowej, że podczas wtorkowego głosowania stanowisko KE zostało przyjęte, mimo że dwa razy pojawiała się mniejszość blokująca - wpierw 11 państw, później dziewięć, w tym Polska. "Dwa razy było niby głosowanie, dwa razy była mniejszość blokująca i nagle okazuje się, że to przechodzi (propozycja KE - PAP)" - tłumaczył.

Poza Polską, przeciwko przyjmowaniu stanowiska na wtorkowej radzie ds. środowiska protestowały również: Bułgaria, Rumunia, Cypr, Chorwacja, Węgry, Włochy, Litwa i Łotwa. Zgodnie z obowiązującym jeszcze przez miesiąc nicejskim systemem głosowania, kraje te wystarczają do utworzenia mniejszości blokującej. Mimo to prezydencja maltańska przeforsowała przyjęcie stanowiska, a służby prawne Rady UE stwierdziły, że na tym etapie nie chodzi o głosowanie legislacyjne, dlatego wszystko - według nich - jest w porządku. 

Zobacz także: PE za ostrzejszą polityką klimatyczną. Polska skazana na samotną walkę? [KOMENTARZ]

Uzgodnione przez państwa członkowskie stanowisko przewiduje, że od 2021 r. liczba uprawnień do emisji będzie spadała rocznie o 2,2 proc. Część krajów UE chciała ambitniejszego podejścia, podobnie wielu polityków w Parlamencie Europejskim, ale ostatecznie wskaźnik wykreślania uprawnień został utrzymany na takim poziomie, jaki ustalili jeszcze w 2014 r. unijni przywódcy na szczycie klimatycznym. 

Dla Polski szybsze tempo redukcji liczby uprawnień do emisji spowodowałoby wyższe koszty dla polskiego przemysłu i opartej na węglu energetyki. W konsekwencji prowadziłoby to do wyższych rachunków za energię elektryczną w naszym kraju.

Unijny system pozwoleń na emisję CO2 to jedno z głównych narzędzi, które mają pomóc UE ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, zgodnie z przyjętym przez wszystkie państwa członkowskie celem redukcji o 40 proc. w roku 2030 r.

System EU-ETS pokrywa 11 tys. energochłonnych instalacji w państwach Wspólnoty. Obejmuje 45 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE.

Przyjęcie przez państwa członkowskie swojego stanowiska otwiera drogę do negocjacji ostatecznego kształtu przepisów. Parlament Europejski przyjął swój mandat na rozmowy 15 lutego.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Inzynier z Szwajcarii.
niedziela, 5 marca 2017, 18:38

Polska ciagle idzie w stare i malo inteligentne rozwiazania techniczne... I potem sie dziwimi ze to zachod ma VW, BMW, Siemens, Airbus, ABB... i marudzimy ze polskie zaklady zostaly za grosze wysprzedane. Zostaly bo byly grosze warte, jak wiekszosc firm tez dzisiaj sa tyle warte. Kiedy Polska bedzie liderem jakiejkolwiek technologi? Z takim mysleniem nic sie nie zmieni, i zostaniemy jak Hitler chcial, glupim narodem niewolnikow. We have no one to blame, but ourselves.

Marek1
piątek, 3 marca 2017, 20:28

Coś kiepsko sobie radzą "asy" dyplomacji gospodarczej partii Piła i Siekiera w tej znienawidzonej Brukseli. Najpierw skonfliktowali się z prawie każdym kraje UE, a teraz są "zdziwieni", ze Polskę unijne urzędasy robią w bambuko jak chcą.

polacki
niedziela, 5 marca 2017, 00:42

Jak się z tego nie wykręcimy, to Polskę czekają długie lata zastoju gospodarczego. Gdybyśmy mieli 90% zasobów unijnego np gazu to wymyśliliby blokadę tego gazu tak by zarabiać na tym co akurat maja w posiadaniu.

Marek
wtorek, 7 marca 2017, 20:37

KIedy polexit?

Tweets Energetyka24