Podlaskie: 57 mln zł z UE trafi na inwestycje w OZE w 47 gminach

28 stycznia 2021, 14:18
panele słoneczne pixabay
Fot. Pexels
Energetyka24
Energetyka24

57 mln zł z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 dostanie 47 samorządów na wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii u mieszkańców. W czwartek konkurs w tej sprawie rozstrzygnął zarząd województwa podlaskiego.

Pieniądze trafią do gmin, a te będą dofinansowywać zakup i montaż kolektorów słonecznych i fotowoltaiki bezpośrednio na domach mieszkańców. Łącznie ma być zainstalowanych 627 kolektorów słonecznych i blisko 2,8 tys. instalacji fotowoltaicznych.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki poinformował w czwartek na konferencji prasowej online, że pierwotnie w tym konkursie miało być rozdzielonych 30 mln zł, ale budżet konkursu zwiększono do 57 mln zł.

"To oczywiście jest inwestycja w ochronę środowiska (...), ale też przede wszystkim oszczędność w kwestiach związanych z prądem, z którym mamy w naszym województwie bardzo duży problem. Wiemy, że dzięki tym instalacjom gospodarstwa domowe będą mogły zaoszczędzić znaczne fundusze na tym, żeby nie płacić po prostu dużo za prąd" - mówił Kosicki.

Marszałek zapowiedział, że zarząd województwa będzie się starał w Komisji Europejskiej o dodatkowe środki, zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego, żeby dofinansować jak najwięcej pozytywnie ocenionych projektów.

Reklama

Reklama

"Wiemy, że jest to rzecz bardzo istotna" - mówił marszałek. Dodał, że konkurs i wsparcie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. "Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom społecznym" - dodał Artur Kosicki.

Dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Joanna Sarosiek poinformowała, że rozstrzygnięty konkurs był ostatnim tego typu. Łącznie odbyło się siedem takich konkursów.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Janek
czwartek, 28 stycznia 2021, 16:47

Dobrze, że samorządy dają kasę na fotowoltaikę. Ja już mam panele fotowoltaiczne, od firmy Maxcom eco energy i widzę, że zainteresowanie tą technologią jest naprawdę duże.

Tweets Energetyka24