PMM: Nord Stream 2 nie jest rekompensatą, to antyunijny projekt

11 lutego 2021, 09:40
840_472_matched__p3bcb4_Morawiecki
Fot.:KPRM
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Chociaż zgadzam się z prezydentem Niemiec, że powojenne długi nie zostały spłacone, to Nord Stream 2 nie jest rekompensatą; to krok za plecami Europy, antyunijny projekt, który może wkrótce służyć agresywnej polityce Rosji - podkreślił w czwartek we wpisie na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

"(Nord Stream 2) zwiększa zależność UE, osłabia ekonomię i bezpieczeństwo. Czas to powstrzymać" - dodał szef polskiego rządu.

W niedawnej rozmowie z gazetą "Rheinische Post" prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapytany, co sądzi o ukończeniu Nord Stream 2 i czy niemieckie interesy są bardziej związane z bezpieczeństwem energetycznym czy lojalnością wobec USA, odpowiedział: "Gdyby to było takie proste... Ale przede wszystkim: dialog z nową administracją amerykańską w tej sprawie nawet się nie rozpoczął."

Bronił rurociągu argumentując, że "po trwałym pogorszeniu stosunków w ostatnich latach relacje energetyczne są prawie ostatnim pomostem między Rosją a Europą". "Obie strony muszą zastanowić się, czy ten most można całkowicie zburzyć (...). Jak mamy wpływać na sytuację, którą postrzegamy jako niedopuszczalną, kiedy odcinamy ostatnie połączenia?" - powiedział.

image

 

Niemiecki prezydent przekonywał też, że Niemcy muszą zwrócić uwagę na wymiar historyczny, i przypomniał niemiecki atak na Związek Radziecki z 22 czerwca 1941 r. "Ponad 20 milionów ludzi w byłym Związku Radzieckim padło ofiarą wojny. To nie usprawiedliwia dzisiaj niewłaściwego postępowania w rosyjskiej polityce, ale nie możemy tracić z oczu szerszej perspektywy" - powiedział Steinmeier.

21 stycznia Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą UE do "natychmiastowego wstrzymania" budowy Nord Stream 2 i nałożenia nowych sankcji na Rosję. Dokument został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rezolucja jest niewiążąca.

Na początku grudnia 2020 roku prace nad tym projektem o wartości 9,5 mld euro, mającym stworzyć podmorski gazociąg z Rosji do Niemiec o długości 1200 km, zostały wznowione na wodach niemieckich po zawieszeniu na blisko rok na skutek sankcji amerykańskich.

Układanie gazociągu Nord Stream 2 jest na ukończeniu i większość prac, które należałoby jeszcze wykonać, miałoby zostać zrealizowanych na wodach duńskich. Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
czytelnik
czwartek, 11 lutego 2021, 18:46

Nie dziwię się Morawieckiemu i innym gigantom z Europy Wschodniej teraz strategiczny partner za oceanu sceduje na nich koszty utrzymanie państwa Ukraińskiego a miało być tak pięknie zachód głównie USA przejmuje geopolitycznie Ukrainę a Rosja ją dalej utrzymuje finansowo

ciekawy
piątek, 12 lutego 2021, 14:42

Rosja utrzymuje finansowo Ukrainę? Przecież was nawet na kible we własnych domach nie stać a co dopiero na utrzymanie państwa które ma kilkadziesiąt milionów obywateli.

paper
czwartek, 11 lutego 2021, 14:00

Same "gyganty" sie sprzeciwiają, ciekawe jak bedzie wygladać budowa rurociagu polskiego. Ten sie smieje co sie smieje OSTATNI.

czytelnik D24
piątek, 12 lutego 2021, 14:28

O budowę BP się nie martw bo to unijny projekt.

Tweets Energetyka24