PKEE w Brukseli: Polska zrobiła duży postęp w rozwijaniu OZE

27 listopada 2017, 11:30
Fot. European Parliament/Flickr.com

Polski Komitet Energi Elektrycznej zorganizował w Parlamencie Europejskim debatę o przyszłości OZE w Europie Środkowo - Wschodniej. Wiceprezes PKEE Marta Gajęcka podkreśliła, że państwa regionu wykonały duży postęp w rozwijaniu OZE ( wiatr, panele słoneczne oraz biomasa) . W dyskusji wzięli udział eurodeputowani, przedstawiciele brukselskich think tanków, europejskich organizacji branżowych sektora elektroenergetycznego oraz dziennikarze. 

Szeroko dyskutowane były osiągnięcia Rumunii ( 13,1% mocy ) Polski ( 13,1%) i Estonii ( 10,5%) w rozwijaniu energetyki wiatrowej. Prezes Marta Gajęcka przypomniała, że „nad Wisła” w ciągu ostatnich lat przyrost mocy wiatrowej osiągnął ponad 100% czyniąc Polskę z 5,8GW 7 rynkiem Unii Europejskiej tego źródła OZE.

Zobacz także: Analiza PKEE: Polsce potrzebny rynek mocy

„ Kolejnym krokiem rozwoju OZE w Polsce będą farmy wiatrowe na Bałtyku. Polski sektor energetyczny zauważając duży potencjał w tych instalacjach pracuje nad konkretnym projektem, który ma bardzo duża szansę realizacji już po 2020 roku.” – podkreślała wiceprezes PKEE .

Marta Gajęcka zaznaczyła, że rozwojowi odnawialnych źródeł energii musi towarzyszyć zapewnienie stabilności systemu dostaw prądu. PKEE wskazywało również na duży przyrost instalacji paneli słonecznych w ostatnich latach. Ta technologia co naturalne szybciej rozwija się w bardziej słonecznej części regionu. W Bułgarii i Czechach już ponad 9 % mocy pochodzi z zainstalowanych paneli PV.

Polski Komitet Energii Elektrycznej w czasie debaty podkreślał również kluczową rolę biomasy w transformacji miksu energetycznego w Europie. Jest to szczególnie istotne w kontekście trwających prac właśnie Parlamencie Europejskim jak i Radzie nad zmianą dyrektywy dotyczącej rozwoju OZE. Obecnie w Polsce biomasa odpowiada za prawie 25% odnawialnych źródeł energii. W ciągu ostatnich 8 lat w Polsce udział wszystkich rodzajów OZE w energetyce wzrósł z 4% do 21 %.

Zobacz także: Polska zaprezentowała proekologiczne technologie

kn/PKEE

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24