Pierwsza dostawa katarskiego LNG dotarła do Polski

11 grudnia 2015, 14:17

Statek z pierwszym transportem skroplonego gazu ziemnego przypłynął 11 grudnia br. do terminalu LNG w Świnoujściu. Dostawcą surowca jest Qatargas Operating Company Limited. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pośredniczy w dostawie w ramach umowy z Polskim LNG, które jest odbiorcą surowca przeznaczonego do uruchomienia instalacji.

Wyczarterowany przez Qatargas statek typu Q-flex, pod nazwą Al-Nuaman, dostarczył 210 tys. m sześc. gazu do nowo wybudowanego terminalu LNG w Świnoujściu. To pierwsza z dwóch planowanych dostaw, które będą zrealizowane przez Qatargas w celu schłodzenia i rozruchu instalacji polskiego terminalu. Druga dostawa, zgodnie z obecnym harmonogramem, planowana jest w lutym 2016 r.

Podczas wizyty roboczej związanej z pierwszą dostawą LNG do terminalu LNG w Świnoujściu, prezes Qatargas Khalid Bin Khalifa Al-Thani powiedział:

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego historycznego kamienia milowego i mamy nadzieję, że nasze wsparcie w uruchomienie tego nowowybudowanego terminala LNG pomoże podtrzymać zrównoważony wzrost gospodarczy i rozwój Polski, Wschodniej Europy i wszystkich krajów w basenie Morza Bałtyckiego. Terminal w Świnoujściu jest jasną oznaką wizji Polski i jej zaangażowania w zapewnienie zdywersyfikowanych, wiarygodnych i bezpiecznych dostaw LNG i gazu ziemnego.”

Prezes firmy Qatargas dodał:

„Polska stanowi nowy rynek dla dostaw LNG premium od spółki Qatargas, a dostawy LNG do Polski pokazują nasze zaangażowanie, by dostarczać do Europy czyste źródło energii, wiarygodnie i bezpiecznie. Ten terminal przyczyni się do dalszego rozwoju LNG w Europie, najpierw w Polsce, a następnie jako brama do krajów Środkowej Europy, które nie mają dostępu do morza oraz do krajów rejonu Morza Bałtyckiego. Terminal w Świnoujściu to 17-sty terminal LNG, do którego Qatargas dostarczył pierwszy transport LNG i oznacza kolejny krok milowy w historii Qatargas. Spółka Qatargas jest bardzo dumna z tego, że może współpracować z terminalem LNG w Świnoujściu oraz z Polską.”

Pan Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu i Polskiego LNG powiedział: 

„Terminal LNG, wraz z dynamicznie rozbudowywaną wewnętrzną siecią przesyłową i połączeniami międzysystemowymi otwiera Polsce drzwi do światowego rynku gazu i pozytywnie wpływa na konkurencyjność ceny surowca. Potencjał terminalu sprawia, że stajemy się także istotnym podmiotem w grze o niezależność energetyczną całego regionu. Zapewniamy bezpieczeństwo sobie i możliwość dywersyfikacji dostaw innym europejskim krajom, które łącząc systemy przesyłowe przyspieszą budowę konkurencyjnego rynku gazu. Polska wchodzi do grupy państw niezależnych, bezpiecznych i nowoczesnych.”

Zobacz także: II RP miała Gdynię. III RP ma gazoport

 

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
tAjne/poUFNE
sobota, 12 grudnia 2015, 13:57

czy to prawda o mAkreli gazie. Szkop ma taniej od "braci" zza Buga? jest tu jaki rusofil dobrze poinformowany? odtajnijcie umowy Waldiego P na 30pare lat zawarte

ujs 11.12.2015
piątek, 11 grudnia 2015, 18:07

W razie konfliktu, zostanie zamknięty Kanał Sueski, i ropę z Kataru możecie sobie wsadzić dupę, tak wygląda "niezależność, bezpieczeństwo i nowoczesność", po Polsku.

kontakt24
sobota, 12 grudnia 2015, 10:24

Ile płacimy za to LNG? Choć umowa katarska jest tajna, to jakoś nikt nie próbuje spekulować nad ceną arabskiego gazu. Zupełnie inaczej niż w przypadku gazu rosyjskiego :) Policzmy i porównajmy: Gaz na europejskiej giełdzie kosztuje 6,24 $/MMBtu (225 $/1000m3) - https://ycharts.com/indicators/europe_natural_gas_price Średnia cena gazu rosyjskiego zakontraktowanego: 250$/1000m3 (średnia dla UE w 2015 r.) Nie wiemy ile kosztuje nas gaz katarski, ale wiemy ile kosztuje w Azji, będącej głównym rynkiem dla Katarczyków: średnio 243$/1000m3 https://www.ferc.gov/market-oversight/mkt-gas/overview/ngas-ovr-lng-wld-pr-est.pdf Dodajmy do tego koszt rozładunku w Świnoujściu (14,4$) oraz tzw. premię azjatycką(*), oscylującą obecnie w przedziale 30-40$. Zatem cena końcowa wynosi ok. 287-297$/1000m3. Gaz katarski jest droższy od rosyjskiego o 17%, a od spotowych cen giełdowych w Europie aż o 30%. (*) - W Azji gaz ziemny jest najdroższy na świecie. Gdy ceny ropy kilka lat temu osiągały coraz to nowe wyżyny, różnica w cenach gazu między Azją a resztą świata sięgała grubo ponad 100$/1000m3. http://biznes.pl/magazyny/energetyka/gaz-ceny-spadaja-zalamanie-na-rynku/cxgwhr

Tweets Energetyka24