PGNiG stawia na Baltic Pipe

26 lipca 2017, 18:47
Fot. Energetyka24

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło wniosek w pierwszej fazie procedury rezerwacji mocy przesyłowych w gazociągach, które połączą złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przez Danię z Polską.

Procedura rezerwacji mocy przesyłowych ogłoszona została przez operatorów gazociągów przesyłowych w Polsce i w Danii. Zgodnie z deklaracjami operatorów gazociągów, połączenie  (w tym gazociąg Baltic Pipe z Danii do Polski) umożliwi dostawy do Polski około 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie. PGNiG oczekuje, że przesył gazu tym połączeniem będzie możliwy pod koniec 2022 roku.

,,Połączenie gazociągów z Norwegii przez Danię do Polski jest najważniejszym tego typu przedsięwzięciem w naszej części kontynentu ponieważ zapewni naszym odbiorcom zdywersyfikowane dostawy gazu na bezpiecznych i rynkowych warunkach. Planujemy wziąć udział także w drugiej fazie procedury, która rozpocznie się  5 września 2017 roku, a zakończy podpisaniem ostatecznych umów o wielkości przydzielonej mocy przesyłowej” – powiedział Prezes PGNiG SA Piotr Woźniak.

Zobacz także: Firmy zainteresowane Baltic Pipe. "Pozytywny wynik pierwszej fazy procedury open season"

Obecnie PGNiG posiada na Norweskim Szelfie Kontynentalnym 18 koncesji poszukiwawczych i produkcyjnych obejmujących pięć złóż ropy naftowej i gazu ziemnego (Skarv, Vilje, Morvin, Vale, Gina Krog), o zasobach węglowodorów w wysokości 78 mln baryłek ekwiwalentu ropy (wg stanu na 1 stycznia 2017 r.). W przypadku dwóch koncesji poszukiwawczych PGNiG pełni również funkcję operatora koncesji. Przewidywana wielkość produkcji ze złóż norweskich w 2017 r. to 571 tys. ton ekwiwalentu ropy naftowej i 0.5 mld m3 gazu ziemnego.

PGNiG będzie brało udział w kolejnych rundach koncesyjnych oraz projektach akwizycji złóż, aby - zgodnie ze Strategią - w 2022 r. osiągnąć wielkość wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na poziomie 2,5 mld m3 gazu rocznie.

Możliwość sprowadzania gazu wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przez Danię do Polski zwiększy dywersyfikację źródeł dostaw surowca i przyczyni się do wzrostu konkurencyjności rynku gazu w Polsce i regionie Europy Środkowo–Wschodniej.

jw/materiały prasowe

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
polak
czwartek, 27 lipca 2017, 11:06

trak ty nie piszesz przypadkiem w paruskiej gazietie.

PiotrEl
piątek, 28 lipca 2017, 11:10

A jak tam z kolaboracją PGNiG z Rosjanami? Jeżeli traktować poważnie zapowiedzi USA wszędzie gdzie Rosjanie maja pona 30% ( czyli np. rura JAMALSKA) wszelkie prace związane z np. konserwacją rury i otaczającej je infrastruktury będą nielegalne! PGNiG trafi na listę firm objętych sankcjami, itd. itp. Może wystarczy gdy Zarząd ciupasem wysadzi rury już teraz i wyrzeknie się wszelkich prac remontowych? W końca "Roma locuta causa finita"... Towarzysze amerykańscy na pewno najlepiej wiedzą co dla nas dobre .... buuuuummmmmmmm...

Tweets Energetyka24