PGNiG: podpisano dwie umowy na dostawy gazu skroplonego z firmami z USA

17 października 2018, 09:30
840_472_matched__payzp3_tanker28755931920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC - poinformowało PGNiG w komunikacie.

O zamiarze podpisania tych umów PGNiG informował już w czerwcu. Teraz, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, podpisał długoterminowe kontrakty.

Każda z umów zakłada zakup przez PGNiG po około 1 mln ton LNG (tj. około 1,35 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat.

Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Dostawy od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG będą realizowane za pośrednictwem powstających instalacji produkcyjnych w Luizjanie, tj. odpowiednio: Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2022 r. oraz Plaquemines LNG w Plaquemines Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 r.

"W ocenie zarządu PGNiG, warunki zawartych umów są satysfakcjonujące w kontekście realizacji strategii grupy kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych" - napisano w komunikacie.

Formuła cenowa umów oparta jest o cenę LNG notowaną na amerykańskim indeksie Henry Hub wraz z kosztami skroplenia.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Niuniu
piątek, 19 października 2018, 23:17

No i fajnie - jedyny problem, że tych terminal w Luizjanie to się jeszcze nie buduje, więcej - na ich budowę nie ma jeszcze pozwoleń. I nie ma jeszcze zebranej kasy. To dopiero projekty biznesowe. Oczywiście kontrakt z polakami je uwiarygodnia i może teraz łatwiej będzie zebrać amerykanom kasę na budowę tych terminali ale może być też tak jak z Naszymi innymi inwestycjami - Możejki, kopalnie miedzi w Chile, Kanadzie czy Nigerii itd.

Xd
czwartek, 18 października 2018, 07:52

Odnośnie tej radości że cena jest niby niższa ale jak czytamy jest to cena w porcie usa i jest zależna od ceny giełdowej to tak informacyjnie dla tych uradowanych. Przypomnę kolejny raz wypowiedź tzw eksperta który to stwierdził że w zeszłym roku średnia cena gazu z usa już u nas w rurze była o 60% wyższa od rosyjskiego

JImbo
czwartek, 18 października 2018, 00:53

Bardzo dobra wiadomość. Co prawda trzeba jeszcze to dostarczyć i regazyfikować , ale to nic. Ja i Stary Grzyb możemy dużo znieść aby zobaczyć sukces za pięć lat. Mam nadzieje,że w Luizjanie nie ma huraganów.

AndrzejN
środa, 17 października 2018, 23:31

No to teraz tylko czekamy na obniżki cen gazu w Polsce. Może nie o 20% ale może chociaż o 5%?

Stary Grzyb
środa, 17 października 2018, 20:31

Może warto przypomnieć, że wedle informacji przekazanej przez prezesa PGNiG, cena amerykańskiego gazu wraz z kosztami regazyfkacji w Polsce jest o 20% niższa od ceny gazu rosyjskiego. Ot, taki drobiazg ku radości popleczników "braci Rosjan" ...

Tweets Energetyka24