PGNiG: podpisano dwie umowy na dostawy gazu skroplonego z firmami z USA

17 października 2018, 09:30
840_472_matched__payzp3_tanker28755931920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC - poinformowało PGNiG w komunikacie.

O zamiarze podpisania tych umów PGNiG informował już w czerwcu. Teraz, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, podpisał długoterminowe kontrakty.

Każda z umów zakłada zakup przez PGNiG po około 1 mln ton LNG (tj. około 1,35 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat.

Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Dostawy od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG będą realizowane za pośrednictwem powstających instalacji produkcyjnych w Luizjanie, tj. odpowiednio: Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2022 r. oraz Plaquemines LNG w Plaquemines Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 r.

"W ocenie zarządu PGNiG, warunki zawartych umów są satysfakcjonujące w kontekście realizacji strategii grupy kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych" - napisano w komunikacie.

Formuła cenowa umów oparta jest o cenę LNG notowaną na amerykańskim indeksie Henry Hub wraz z kosztami skroplenia.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Szczęśliwy.
środa, 17 października 2018, 20:00

Kolejna dobra wiadomość. Nawet taniej o 20% i z możliwością sprzedaży na rynkach 3-cich. O to chodzi tak trzymać.

tak tylko... (Michał Rakowski)
środa, 17 października 2018, 14:31

Stakany zaraz podniosą wrzask. Ja się takiej reakcji nie dziwię, też bym płakał tracąc dobrego klienta. Cieszę się, że przestaniemy sponsorować wycelowane w nas rakiety...

Reklama
Tweets Energetyka24