PGNiG podpisało gigantyczną umowę na dostawy amerykańskiego LNG

27 czerwca 2018, 09:06
tanker-2875593_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało porozumienia z dwoma producentami LNG z USA dotyczące długoterminowych kontraktów na zakup tego surowca. Spółka konsekwentnie realizuje cele określone w strategii – buduje zdywersyfikowany portfel dostaw gazu oraz rozwija międzynarodowy handel na rynku LNG.

 PGNiG podpisało porozumienia z firmami Port Arthur LNG oraz Venture Global LNG. Obie amerykańskie spółki realizują projekty budowy terminali skraplających gaz ziemny zlokalizowanych nad Zatoką Meksykańską, których oddanie do użytku planowane jest na lata 2022 i 2023.

PGNiG jest w trakcie realizacji szczegółowych analiz prawnych i technicznych projektów. Równolegle będą prowadzone rozmowy dotyczące warunków wiążących umów na dostawy LNG, na mocy których PGNiG odbierać będzie od każdego z amerykańskich partnerów po 2 mln ton LNG rocznie, co po regazyfikacji daje łącznie około 5,5 mld m³ gazu ziemnego.

Dla PGNiG to bardzo ważny krok w rozwoju działalności na rynku skroplonego gazu ziemnego. Po pierwsze, chcemy w ten sposób dywersyfikować strukturę importu LNG do Polski, szczególnie po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego w 2022 r. – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA.Po drugie, odbieramy surowiec z USA z myślą o rozbudowie naszego portfela tradingowego. Wolumeny, które będą w stanie zaoferować amerykańscy partnerzy, pozwolą PGNiG na rozwinięcie działalności na globalnym rynku handlu LNG – dodał Piotr Woźniak.

Uważnie analizujemy możliwości kolejnych producentów w USA co do przyszłego eksportu LNG i planujemy ewentualne kontrakty z dużym wyprzedzeniem. Amerykańscy partnerzy są w stanie zaoferować nam konkurencyjne ceny i elastyczne warunki współpracy. Zdecydowaliśmy się tym razem na dostawy w formule FOB, aby móc swobodnie dysponować surowcem na rynku globalnym – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes Zarządu ds. handlowych PGNiG SA.

Dokumenty zostały podpisane podczas odbywającej się w Waszyngtonie Światowej Konferencji Gazowej (World Gas Conference). 

Należy podkreślić, że w ramach realizacji celów strategicznych PGNiG prowadzi rozmowy z wieloma innymi, potencjalnymi producentami i dostawcami LNG. 

Podpisane dzisiaj porozumienia dotyczą dostaw LNG w formule FOB (free-on-board). Oznacza to, że sprzedający dostarcza surowiec na statek w porcie załadunku. Od tego momentu nabywca odpowiedzialny jest za ładunek i transport, co daje nabywcy elastyczność i możliwości handlu ładunkami LNG w skali globalnej. Dotychczas zawierane kontrakty na dostawy LNG zawierały formułę DES (delivered-ex-ship), tzn. sprzedający dostarcza LNG do portu rozładunku, a więc odpowiada za transport i wszelkie związane z nim ryzyka.

Port Arthur LNG, spółka należąca do Sempra LNG & Midstream, planuje rozpoczęcie działalności swojego terminalu w Teksasie w 2023 roku.

Venture Global LNG chce załadować pierwsze metanowce w terminalu Calcasieu Pass w 2022, a w terminalu Plaquemines w 2023 roku. Obie te instalacje zlokalizowane będą w Luizjanie.

Przedstawiciele obu amerykańskich firm podkreślili, że PGNiG znalazło się w gronie kluczowych klientów dla tych inwestycji, dołączając do grona największych światowych firm z branży gazowej.

ML/PGNIG

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Bolesław
piątek, 29 czerwca 2018, 10:51

Rozumiem, bo tak chyba wynika z treści artykułu, że te firmy dopiero zbudują swoje terminale w latach 2022 i 2023. Czy podpisana umowa doprowadzi więc do finansowania przez PGNiG rozwoju infrastruktury technicznej amerykańskich firm? Czy na jej podstawie PGNiG będzie przekazywał jakieś środki finansowe zanim pierwszy tankowiec wypłynie z amerykańskich portów?

RZESZOW
czwartek, 28 czerwca 2018, 23:03

W 2014 roku zużyto 15 mld m3. Za pięć lat, czyli w 2020 r. zużycie gazu w Polsce ma sięgnąć poziomu 17,1 mld m3, a w 2025 r. – 19 mld m3. .

Alex
czwartek, 28 czerwca 2018, 00:26

Jeżeli nabywca odpowiedzialny jest za ładunek i transport to powinien ubezpieczyć się na własny koszt . Czyli zrezygnowano z dobrej ceny z ubezpieczeniem . Pewnie PZU wymyśli tańsze polisy na przewóz gazu .

Marek Kuźmicz
środa, 27 czerwca 2018, 15:22

Dlaczego podpisujemy umowę strategiczną z funduszem Venture Global LNG, Inc. , a nie z koncernem amerykańskim? Znowu jakaś ruska spółka i ukryte kapitały?

Davien
środa, 27 czerwca 2018, 13:56

Tia :)) no i fajnie ale kiedy stanieje i bedzie powszechnie dostepny :)) by potem sie okarze ze jest drogi i zlej jakosci :))) czas pokaze po 2022r :))

Tweets Energetyka24