PGNiG podpisał długoterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego gazu

8 listopada 2018, 09:31
8565889853_b24b097346_z
Fot. Gage Skidmore / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Cheniere Marketing International LLP podpisały 8 listopada długoterminową umowę na zakup skroplonego gazu ziemnego z USA począwszy od 2019 roku.

W latach 2019-2022 łączny wolumen dostaw wyniesie ok. 0,52 mln ton LNG, czyli ok. 0,7 mld m3 gazu po regazyfikacji. Natomiast w latach 2023-2042 łączny wolumen importu osiągnie ok. 29 mln ton (ok. 39 mld m³ po regazyfikacji) – co oznacza że od 2023 r. PGNiG każdego roku zakupi ok. 1,45 mln ton LNG (ok. 1,95 mld m3 gazu po regazyfikacji).

Dostawy będą realizowane według formuły DES (delivery ex-ship) – czyli z dostawą do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zapewnioną przez sprzedającego.

Uzgodnione warunki umowy, w tym konkurencyjna cena, są w pełni satysfakcjonujące dla PGNiG. Dzięki tej umowie będziemy dysponowali regularnymi rosnącymi dostawami LNG z USA już od 2019 roku. Udział LNG w naszym portfelu importowym stale rośnie.  Prężnie rozwijający się światowy rynek gazu skroplonego pozwala nam na wybór spośród najlepszych ofert w tym segmencie skomentował Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA.

PGNiG jest ważnym partnerem dla Cheniere na rosnącym europejskim rynku i cieszymy się na naszą długofalową współpracę, dzięki której zapewnimy PGNiG bezpieczne i wygodne dostawy czystego paliwa, jakim jest LNG powiedział Jack Fusco, prezes i dyrektor generalny Cheniere.Ta umowa wspiera nasze plany rozwoju Cheniere, wpisuje się w nasze działania polegające na podpisywaniu kontraktów z szeroką gamą klientów na całym świecie i wzmacnia naszą pozycję lidera w obszarze amerykańskiego LNG – dodał.

Ładunki LNG od Cheniere wypływać będą do Polski z terminali skraplających Sabine Pass w Luizjanie i Corpus Christi w Teksasie.

PGNiG

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Wania
niedziela, 6 stycznia 2019, 17:57

Do mt. Czzytałeś artykuł i widziasz na jakich warunkach są dostawy? Niemcy budują gazoport a drugi pływający chcą wynająć. Wspieranie kraju który nam narzucił najwyzsze ceny w Europie jest niepoważne. Mam nadzieję, ze dzięki gazoportowi i gazociągowi bédziemy mieli albo gaz w podobnej cenie co teraz, albo tańszy z Rosji.

MT.
piątek, 16 listopada 2018, 20:21

Do: Buba. ... Tego typu "komentarze" świadczą tylko o kompletnym braku jakichkolwiek rzeczowych argumentów w przedmiotowej sprawie. Jak takowych argumentów nie ma, to niektórzy forumowicze ograniczają się do stosowania albo złośliwych epitetów, typu: "ruskie trolle", "agenci Kremla", "pożyteczni idioci", itp., albo innych przytyków w rodzaju: coś "boli" (niby co?), jakiegoś "Waszego gazu", czy "będzie łatwiej" (niby w czym?). .... Żeby jednak kolega nie czuł się zawiedziony brakiem odpowiedzi, to informuję, że jedyny gaz, jaki posiadam, to gaz w butli turystycznej przechowywanej w garażu. Ponadto w mojej kuchni stoi płyta elektryczna zasilana instalacją 3-fazową i piekarnik też elektryczny, z kranu leci ciepła woda przemysłowa, z kaloryfery są podłączone do sieci CO zasilanej z elektrociepłowni opalanej węglem. Oznacza to, że ani mnie ziębi, ani grzeje, ani tym bardziej nie boli od kogo i za ile PGNiG kupuje gaz. .... Wnioskuję, że to szanownego kolegę boli, że tacy jak ja (oraz wielu innych forumowiczów) ośmiela się mieć swoje własne zdanie w pewnych sprawach, poruszanych na tym portalu. Zdanie biegunowo odmienne od oficjalnego stanowiska naszego rządu (rządu Rzeczpospolitej Polskiej, żeby nie było wątpliwości) oraz opinii większości polskojęzycznych mediów (w tym portalu E24). Tyle tylko, że prawo do posiadania własnych poglądów i ich wyrażania daje mi i innym forumowiczom Konstytucja RP. Jeśli kolega ma jakieś wątpliwości to gorąco rekomenduję lekturę tego najważniejszego w naszym kraju aktu prawnego. ... ... A tak na marginesie: jeśli gaz z USA ma być tańszy, to chyba za rok lub za dwa PGNiG ogłosi niewielką, ale jednak obniżkę ceny gazu dla finalnych odbiorców albo przynajmniej jej nie podniesie. Jeśli natomiast gaz made in USA będzie droższy to i ceny u nas wzrosną już niebawem. Zobaczymy która opcja się spełni i kto tu miał rację. .... Pozdrawiam.

Buba
wtorek, 13 listopada 2018, 10:55

MT boli ale zrozum już nie chcemy Waszego gazu. Będzie łatwiej wcszególności Wam.

MT.
piątek, 9 listopada 2018, 20:56

Do: Kolo .... Zabawne teorie to szanowny kolega sam raczy tutaj głosić. Po pierwsze: w artykule powyżej nie ma mowy o żadnej cenie "niższej o 20-30% od ruskiego", jest tylko wzmianka o "konkurencyjnej cenie" (czyli jakiej?). ... Po drugie: wypowiedzi pana prezesa PGNiG Piotra Woźniaka (też na tym portalu), że "gaz z USA jest o 20-30% tańszy od rosyjskiego" w żadnym wypadku nie należy przyjmować bezkrytycznie. Tym bardziej, że pan prezes ani słówkiem nie wspomniał, że owa cena, "niższa o 20-30%", uwzględnia także koszty, jak to kolega ujął, "dostawy i ubezpieczenia". Prawda jest niestety taka, że gaz jest rzeczywiście tańszy o 20-30% od rosyjskiego, ale jest to cena gazu nie "z USA", tylko "w USA", tzn. taka jest cena na terminalach odbiorczych w Luizjanie i Teksasie (o których mowa w artykule powyżej). Przeciętnego Kowalskiego mało jednak to obchodzi, bo ów "tańszy" gaz trzeba jeszcze skroplić, załadować na statki (które trzeba uprzednio wynająć), przetransportować przez ocean, wyładować, zmagazynować, rozkroplić (czy jak się to mówi?) i dostarczyć finalnemu odbiorcy. A to niestety kosztuje. Boje się, że więcej niż owe magiczne "20-30%". ... Po trzecie: Minister Spraw Zagranicznych RP pan Czaputowicz w wywiadzie dla rosyjskiego Kommiersanta na pytanie dotyczące ceny LNG potwierdził, że jest on droższy od rosyjskiego gazu. Wcześniej to samo stwierdził minister Waszczykowski. Dlaczego? W mojej ocenie doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że powtarzając Rosjanom rewelacje o tańszym gazie z USA tylko się ośmieszą i zostaną uznani za osoby niepoważne. Jeśli kolega uważa,że wystarczy poczytać, to proszę bardzo: https://www.energetyka24.com/czaputowicz-w-wywiadzie-dla-kommiersanta-lng-jest-drozsze-od-gazu-z-rosji-komentarz . ... Po czwarte: skoro amerykański LNG jest rzeczywiście taki tani, to dlaczego Niemcy (i nie tylko) budują razem z Rosjanami Nord Stream 2, a nie kupują gazu w USA? To tacy ci Niemcy są głupi? Dlaczego gazu z USA nie kupuje cała Europa, przynajmniej ta zachodnia? Takie pytania od razu nasuwają się każdemu, kto nie ma problemu z wykonaniem komendy: włączyć logiczne myślenie. ... Szanowny kolego. Nie wystarczy tylko trochę poczytać. Trzeba czytać ze zrozumieniem. Trzeba też czasami czytać między wierszami. I wreszcie: trzeba korzystać z różnych źródeł. Pozdrawiam.

Kolo
piątek, 9 listopada 2018, 01:03

@antyidiota - zabawne teorie, sam to wyliczyłeś? Cena gazu z USA wraz z kosztami dostawy i ubezpieczenia jest niższa o 20-30% od ruskiego, za który notabene płacimy najwięcej na świecie. Wystarczy trochę poczytać.

Reklama
Tweets Energetyka24