Reklama

Górnictwo

PGG wdraża system informatyczny wspomagający planowanie pracy podziemnej kolei

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Do końca tego roku Polska Grupa Górnicza (PGG) wdroży innowacyjny system informatyczny, wspomagający planowanie pracy dołowej kolei. Jego częścią jest m.in. baza danych o różnych konfiguracjach kolejek wykorzystywanych w poszczególnych kopalniach.

W zakładach PGG są setki kilometrów podziemnych kolejek podwieszanych i spągowych (montowanych do podłoża) do transportu pracowników i materiałów. Zaprojektowanie i uruchomienie takiej kolejki musi być poprzedzone obliczeniami trakcyjnymi, by parametry przewozu były odpowiednie, a transport bezpieczny. Właśnie tę pracę, wykonywaną dotąd przez wiele osób w arkuszach kalkulacyjnych, zastąpi nowy program.

"Sztuka inżynierska wymaga, aby - wykorzystując poszczególne części składowe - skomponować zestaw transportowy, który uwzględni bezpieczeństwo, warunki geologiczne i techniczne, oraz umożliwi optymalną i ekonomiczną realizację konkretnych zadań" – wyjaśnił w poniedziałek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Unowocześnienie systemu obliczeń trakcyjnych układów transportu dołowego ma duże znaczenie m.in. ze względu na skalę stosowania podziemnych systemów transportowych – zarówno kolejek spągowych, jak i podwieszanych, czyli mocowanych do stropu wyrobiska. Takimi środkami transportu górnicy i materiały przemierzają każdego dnia nawet kilkanaście kilometrów.

Program wspomagający planowanie podziemnego transportu opracowali inżynierowie z Polskiej Grupy Górniczej - zarówno z kopalń, jak i Zakładu Informatyki i Telekomunikacji oraz Biura Innowacji i Implementacji Nowych Technologii. W wyniku ich starań powstał program obejmujący wszystkie układy transportu poziomego w kopalni – od kolei podziemnej i kolei podwieszanych, po kolejki spągowe wykorzystywane do transportu najcięższych ładunków oraz kołowroty.

Obecnie program jest po zakończonych sukcesem testach w kilku kopalniach, a jego ostateczna wersja ma być wdrożona w całej spółce przed końcem tego roku. Opracowanie nowego rozwiązania pozwoli PGG zaoszczędzić kilkaset tysięcy złotych, które musiałaby wydać na zakup podobnego programu i opłacanie licencji w kolejnych latach.

Korzyścią z programu jest także stworzenie bazy danych o różnych konfiguracjach kolejek wykorzystywanych w poszczególnych zakładach. Program pozwala porównać ze sobą kilka wariantów, by wybrać najlepszy w danym przypadku zestaw transportowy i określić niezbędne w tym celu zakupy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama