PGG uruchamia instalacje fotowoltaiczne w kopalniach

28 czerwca 2019, 13:32
bill-3999326_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Polska Grupa Górnicza (PGG) - największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej - rozstrzygnęła przetargi na montaż i przygotowanie dokumentacji technicznej instalacji fotowoltaicznych w kopalniach Halemba i Sośnica – podała w piątek spółka.

"Produkowana energia z instalacji fotowoltaicznych zostanie wykorzystana w całości na potrzeby własne PGG, co pozwoli na ograniczenie poboru energii z sieci, a w konsekwencji większą niezależność energetyczną spółki. Przedsięwzięcie to stworzy także nowe miejsce pracy dla osób nadzorujących pracę tych instalacji" – powiedział prezes PGG Tomasz Rogala.

Pierwszy z rozstrzygniętych właśnie przetargów dotyczy montażu instalacji fotowoltaicznych dla oddziału Kopalnia Węgla Kamiennego Ruda, Ruch Halemba. Przedsięwzięcie będzie realizowane ze środków własnych spółki. Obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznych o szczytowej mocy ok. 500 kilowatopików na dachach obiektów należących do kopalni. Wykonawca ma pięć miesięcy czasu na realizację zadania od czasu podpisania umowy.

Moc ogniwa fotowoltaicznego wyrażana jest w watach mocy szczytowej(ang. watt peak), oznaczona indeksem "p" za jednostką wat lub kilowat.

Spółka rozstrzygnęła także przetarg na przygotowanie dokumentacji technicznej związanej z zabudową 35 dachów istniejących budynków, a także montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy szczytowej ponad 20 megawatopików na hałdzie przy kopalni Sośnica, wzdłuż autostrady A4. Wybór wykonawcy tego projektu przewidziany jest na wrzesień br. "Wybraliśmy hałdy ze względu na możliwość zagospodarowania tego terenu oraz ich nasłonecznienie i nachylenie, które można wykorzystać" - wyjaśnił rzecznik spółki Tomasz Głogowski.

Jak poinformował, Polska Grupa Górnicza przystąpiła już do opracowywania green booka – kompleksowego dokumentu, w którym znajdą się założenia oraz nowe kierunki rozwoju spółki związane m. in. z projektami fotowoltaicznymi, zgazowania węgla oraz rozwoju nowych usług w oparciu o infrastrukturę i potencjał górnictwa. PGG w perspektywie dekady chce stać się silnym podmiotem operującym na rynku wydobywczym, energetyki odnawialnej, usług konstrukcyjnych oraz karbochemii.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Seas
środa, 3 lipca 2019, 13:25

PGE chce uniezależnić się od energii produkowanej przez siebie?

Tweets Energetyka24