"PB": Minister energii weźmie pod lupę importerów węgla

26 lutego 2019, 09:26
840_472_matched__pia9d2_1280x5402
Fot. www.me.gov.pl

Resort finansów zgodził się udostępnić Ministerstwu Energii dane skarbowe dotyczące importerów węgla kamiennego - napisał wtorkowy Puls Biznesu.

W dzienniku czytamy, że minister energii Krzysztof Tchórzewski w piśmie do szefowej ministerstwa finansów Teresy Czerwińskiej zwrócił się o przekazywanie jego resortowi informacji dotyczących eksportu oraz importu węgla kamiennego, brunatnego, koksu, gazu ziemnego, ropy naftowej i innych paliw. Jak czytamy w gazecie, w uzasadnieniu Tchórzewski napisał, że "resort energii nie ma dziś dostępu do pełnych danych pozwalających poznać rzeczywistą skalę takiego handlu".

 "Żeby oczekiwania ME zostały zrealizowane, resort finansów musiałby dokonać odpowiednich zmian ordynacji podatkowej. Okazuje się, że jest gotowy to zrobić" - informuje "Puls Biznesu". 

Rozmówca gazety z firmy handlującej węglem przypuszcza, że przyczyną wzmożonego zainteresowanie ME jest znaczący poziom importu. "W latach 2013-2014, kiedy import węgla też był duży, były przymiarki do wprowadzenia koncesji na obrót węglem" - osoba cytowana przez "PB". 

Dziennik informuje, że wstępne dane Eurostatu wskazują, iż dziś do Polski trafia 19,7 mln ton węgla rocznie (dane za 2018 r.). "To rekord. Większość surowca pochodzi z Rosji" - zaznacza gazeta. (PAP) 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
wtorek, 26 lutego 2019, 18:05

Kolejne próby założenia "kagańca" gospodarce rynkowej. Importujemy węgiel bo jest to tańsze niż kupowanie drogiego krajowego. Do tego ten krajowy wcale nie jest taki dobry. I nie jest go tyle ile potrzebuje Nasza gospodarka. Ponadto pewnie część tego importowanego węgla jest eksportujemy do innych krajów UE - w końcu mamy Wspólny Rynek i Nasi przedsiębiorczy rodacy coraz lepiej na nim zarabiają. Ministerstwo musi uważać postępować ostrożnie bo może "wylać dziecko z kąpielą". Zamiast przejmować się tym ile zarabiają na tym imporcie Rosjanie lepiej myślmy o tym aby polscy przedsiębiorcy zarabiali jeszcze lepiej. Bogaci Polacy to bogata Polska i dużo kasy z podatków na zabawki dla rządzących.

Tweets Energetyka24