Transport ropy w kierunku Polski nie został wznowiony

13 maja 2019, 12:59
druzhba112
Fot.: commons.wikimedia.org
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Przesył dobrej jakości ropy na białoruskim odcinku rurociągu Przyjaźń w kierunku Polski nie został wznowiony; jeśli chodzi o tranzyt w kierunku Ukrainy, to rurociąg zapełniony jest w 60 procentach - poinformował w poniedziałek białoruski koncern Biełnaftachim.

"Tranzyt ropy na białoruskim odcinku rurociągu Przyjaźń w kierunku Ukrainy nadal prowadzony jest w trybie jednej nitki, ogółem zapełnienie rurociągu wynosi około 60 proc. zwykłej średniej dobowej" - powiedział przedstawiciel Biełnaftachimu agencji Interfax-Zapad. Dodał, że "tłoczenie w kierunku Polski przez terytorium Białorusi nie zostało na razie wznowione" i "trwają obecnie rozmowy z zainteresowanymi stronami".

Ukraiński operator systemów przesyłu gazu, koncern Ukrtransnafta, w sobotę poinformował o wznowieniu tłoczenia surowca przez rurociąg Przyjaźń do odbiorców w UE.

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały polski PERN oraz Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. W sumie w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln – na Białorusi.

Dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi w czwartek 2 maja.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Stary Grzyb
wtorek, 14 maja 2019, 23:36

Import ropy z Rosji stanowi już obecnie 50% polskiego zapotrzebowania i dalej spada. Czyżby miał zostać całkowicie zastąpiony importem z innych źródeł (przepustowość Naftoportu wynosi 150% polskiego zapotrzebowania)? Oby jak najprędzej.

zwykły obserwator
poniedziałek, 13 maja 2019, 17:54

Cóż, jak to niedobrze uzależnić się od jednego dostawcy, nie wspominając, że idzie o Putina...

Tweets Energetyka24