Sasin: do połowy roku chcielibyśmy mieć nowy model energetyki

24 lutego 2020, 13:06
sasin flickr
Fot. Flickr/Kancelaria Premiera

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin ocenił, że do połowy tego roku chciałby stworzyć nowy model organizacji energetyki. Jak mówił w poniedziałek wicepremier, potrzebna jest odpowiedź na pytania, czy obecny model jest właściwy.

„Na pewno musimy bardzo poważnie rozważać cały model energetyki. (...) Nasze analizy będą zmierzały do odpowiedzi na pytanie, czy ten model organizacji rynku, który mamy, czyli rynku, który funkcjonuje - cztery podmioty energetyczne i niezależnie dwie spółki węglowe - jest właściwy do wyzwań, które przed nami stoją” - powiedział Sasin dziennikarzom.

„Chciałbym jak najszybciej taki model stworzyć. Na pewno do połowy roku chciałbym, żebyśmy mieli jasność, jak to ma wyglądać” - dodał. Zastrzegł jednak, że nie chciałby podawać jakiegoś dokładnego terminu, bo „temat jest trudny”.

Wicepremier zaznaczył, że trudno uciec od pytania o rolę górnictwa, ponieważ mamy w dalszym ciągu znaczną część energetyki opartą o węgiel. „A energetyka węglowa jest w UE eliminowana, więc w naturalny sposób wartość tych spółek spada” - wskazał Sasin.

Zastrzegł jednak, że „dzisiaj jesteśmy na bardzo wstępnym etapie; trudno mówić o jakichkolwiek decyzjach i modelu docelowym”.

Jak dodał, również trudno dziś wskazywać podmiot, który mógłby być jakimś centrum konsolidacji tego sektora. „Nie potrafię powiedzieć dziś, czy będzie to prosta konsolidacja. Jest za wcześnie, by cokolwiek przesądzać” - powiedział minister aktywów. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
gosc z CH
wtorek, 25 lutego 2020, 10:22

Sasin … jeszcze jeden historyk za kierownicą ministerstwa czysto technicznego. Nie można by było nominować jakiegoś profesjonalisty od energetyki?

Kiks
poniedziałek, 24 lutego 2020, 14:59

A co on o tym wie. Kolejny "ekspert" pokoju Suskiego.

Reklama
Tweets Energetyka24