Reklama

Chemia

Anwil chce rozwijać produkcję chlorku winylu

Fot.: Anwil
Fot.: Anwil

Anwil z grupy PKN Orlen rozważa rozbudowę zdolności produkcyjnych chlorku winylu. Spółka ogłosiła postępowanie na opracowanie studium wykonalności dla modernizacji wytwórni tego związku. Oferty w postępowaniu można składać do 7 grudnia.

Termin wykonania studium został określony na 30 kwietnia 2019 r. - poinformowano w ogłoszeniu opublikowanym w poniedziałek przez Anwil.

Jak podkreślono w dokumentacji przetargowej, Anwil ma i eksploatuje w swym zakładzie głównym we Włocławku m.in. wytwórnie chlorku winylu oraz polichlorku winylu, "a obecnie rozważa możliwość zwiększenia ich zdolności produkcyjnych".

Spółka przypomniała, iż aktualnie eksploatowana wytwórnia chlorku winylu "posiada praktycznie potwierdzoną zdolność produkcji 320 tys. ton/rok chlorku winylu". "Anwil planuje dodanie 100 tys. ton/rok dodatkowej zdolności produkcyjnej i chce określić zakres prac inwestycyjnych oraz koszt niezbędny do osiągnięcia tego celu" – wyjaśniono w ogłoszeniu o postępowaniu.

Jak zaznaczyła firma, "rozważana koncepcja zakłada dobudowę jednostek: oksychlorowania, destylacji dwuchloroetanu - EDC, krakingu, oczyszczania chlorku winylu oraz wykorzystanie ciepła procesowego w takim zakresie jak to jest możliwe".

Zgodnie z ogłoszeniem, na wykonanie w zakładzie Anwil modernizacji wytwórni chlorku winylu, zakładane są dwa etapy tej inwestycji - w pierwszym zbudowanie i uruchomienie jednostki oksychlorowania i destylacji EDC, a w drugim, po pewnym czasie, do dwóch lat, zbudowanie i uruchomienie krakingu EDC i oczyszczania chlorku winylu; nowe jednostki mają być zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących instalacji produkcyjnych.

Anwil to podmiot zależny PKN Orlen, w którym płocki koncern ma 100 proc. akcji. Spółka, oprócz nawozów azotowych, wytwarza też suspensyjny polichlorek winylu, którego jest jedynym producentem w Polsce i ósmym w Europie – jest on wykorzystywany m.in. w produkcji profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych oraz izolacji i osłon kabli elektrycznych, a także przy wytwarzaniu sprzętu medycznego.

Produkcję chlorku winylu, który służy do otrzymywania polichlorku winylu, Anwil rozpoczął w pierwszej połowie lat 80. XX wieku. Dotychczas spółka wyprodukowała łącznie ponad 6 mln ton, zarówno monomeru, jak i polimeru. Blisko połowa produkcji suspensyjnego polichlorku winylu trafia pod nazwą Polanvil na rynki Unii Europejskiej. 

ML/PAP

Reklama

Komentarze (2)

  1. Daniel

    Wszyscy chcą rozwijać swoje firmy, możliwości, zmierzają ku przyszłości. Dla przykładu ostatnio ja zdecydowalem sie na zrobotyzowanie swojej firmy i na tym etapie juz wiem, ze to byla wlasciwa decyzja. Ale idąc krok dalej, takie AKE Robotics - firma, ktora sie tym zajmuje, ma jeszcze większy potencjał, bo niedługo wszyscy zajmą sie robotyzacja

  2. Lucjan

    Teraz wszystko będzie już powoli robotyzowane. Wzrośnie znaczenie takich firm jak AKE Robotics. Szyją stanowiska zrobotyzowane na miare, więc to się sprawdzi w wielu branżach.

Reklama