Merkel jedzie do USA. Możliwe porozumienie ws. Nord Stream 2 z Bidenem [KOMENTARZ]

12 lipca 2021, 13:08
840_472_matched__qga2tn_366791902240842168f5dc
Fot. EU2017EE Estonian Presidency / Flickr

Podczas czwartkowego spotkania z prezydentem USA kanclerz Angela Merkel może zawrzeć porozumienie w sprawie Nord Stream 2 - informują niemieckie media.

Jak twierdzi Handelsblatt, celem spotkania kanclerz Merkel i prezydenta Bidena jest niemiecko-amerykańskie porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Ma ono zminimalizować geopolityczne skutki działania tego gazociągu.

Niemiecki dziennik zwraca uwagę, że w poniedziałek 12 lipca Angela Merkel przyjmuje u siebie ukraińskiego prezydenta Wołodomyra Zełeńskiego. Ukraina to kraj, który poniesie największe konsekwencje z tytułu uruchomienia Nord Stream 2. Chodzi m. in. o straty finansowe z tytułu tranzytu rosyjskiego gazu. Jednakże to nie gospodarcze aspekty wywołują największe zaniepokojenie. Niektórzy eksperci wskazują bowiem, że podbałtycki gazociąg może otworzyć drogę do dalszej rosyjskiej agresji wobec ukraińskiego państwa.

Handelsblatt zwraca uwagę, że trwające od tygodni negocjacje amerykańsko-niemieckie mogą zaowocować porozumieniem w sprawie Nord Stream 2 zawartym i ogłoszonym podczas wizyty niemieckiej kanclerz w Białym Domu. Dziennik zaznacza, że amerykańskie władze pozytywnie odniosły się do propozycji składanych przez niemieckich wysłanników w kwestii możliwych rozwiązań służących zabezpieczeniu Europy po uruchomieniu Nord Stream 2.

Intensywne rozmowy między Niemcami a Amerykanami trwają faktycznie już od początku czerwca. Do Stanów Zjednoczonych udali się wtedy bliscy doradcy Merkel: Jan Hecker oraz Lars-Hendrik Roeller. Wyjazd niemieckich przedstawicieli nastąpił po tym, jak administracja prezydenta Bidena zrezygnowała z nakładania sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG, która odpowiada za budowę gazociągu. USA tłumaczyły taką decyzję „interesem narodowym”.

image

 Reklama

Handelsblatt cytuje w swoim materiale prezesa Nord Stream 2 AG, Matthiasa Warninga, który mówi, że 98% gazociągu Nord Stream 2 zostało ukończone, a sama budowa potrwa do sierpnia. Połączenie ma działać już w 2021 roku. Warnig dodaje jednak, że wciąż istnieje ryzyko amerykańskich sankcji i zatrzymania projektu na ostatnich metrach.

Najprawdopodobniej właśnie ten aspekt ma zostać uregulowany na spotkaniu Merkel z Bidenem.

KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Pan Ferdek
poniedziałek, 12 lipca 2021, 18:18

"....dodaje jednak, że wciąż istnieje ryzyko amerykańskich sankcji i zatrzymania projektu na ostatnich metrach...." - na pewno tak mówi szanowny autorze czy zaklinania rzeczywistości w celu podtrzymania morale ciąg dalszy i głodne kawałki o istniejącej ciągle nadziei na zatrzymanie budowy? A M. Warning powiedział tak, "Groźby sankcji ze strony USA znacznie utrudniły pracę pod każdym względem, dotyczy to również certyfikacji, ale pracujemy nad rozwiązaniami i na pewno znajdziemy wyjście. Rezultatem końcowym będzie rurociąg, który spełni wszystkie wymagania dotyczące homologacji oraz międzynarodowe standardy branżowe." I wszystko w temacie.

rezerwa 77r.
poniedziałek, 12 lipca 2021, 18:08

dlatego NIEMCY kupią F-18 ,oraz POSEJDONY , za zgodę na ukończenie NS-2 , więc zrezygnowali z oferty FRANCJI na samoloty rozpoznawcze / a POLSKA miałaby kupować od nich OP

werdi
poniedziałek, 12 lipca 2021, 16:32

Jak to w 1939 mówiły władze II RP\; za nami stoją silne sojusze, silne traktaty. Żaden agresor nam nic nie zrobi.... Dlaczego nie wyciągamy wniosków z historii że musimy liczyć tylko na siebie? Jak dziwnie wyglądają w obecnym świetle te donosy opozycji w Parlamencie Europejskim. Przecież widać że to jest gra na osłabienie wizerunku Polski.

MArio
poniedziałek, 12 lipca 2021, 16:56

Ja tak bym napisał : "Przecież widać że to jest gra na osłabienie Polski."

BUBA
poniedziałek, 12 lipca 2021, 18:43

Biden oslabia nie tylko USA ale i Polske

SPECJALISTA
poniedziałek, 12 lipca 2021, 16:30

Kij ma zawsze dwa końce! Zostaliśmy sprzedani przez USA, Niemcy, Austrię i Francje odbiorcę końcowego NS2. Oddawany do użytkowania gazociąg NS2 uzależnia na stałe kraje zachodu od Ruskich zarówno energetycznie i geopolitycznie. Merkel Angela oraz Austria i Francja dostaną za swoje poparcie NS2 od Ruskich atrakcyjna taryfę na gaz. Polska musi sprowadzać gaz skroplony LNG od USA tankowcami po cenie dwukrotnie wyższej, obecnie cena gazu dla odbiorców biznesowych wzrosła o 24%. Można stwierdzić że nasza gospodarka w wyniku drastycznego wzrostu cen za energię: prąd (opłata mocowa 100 zł), gaz (odbiorcy biznesowi wzrost cen o 24%), ropa (wzrost do nawet 100 dol. na baryłkę) stała się niekonkurencyjna w stosunku do gospodarek zachodnich i o to chodziło Czerwonym.

Buczacza
poniedziałek, 12 lipca 2021, 19:00

I pewnie dlatego tak rośnie eksport. Oraz produkcja przemysłowa. Oraz zarobki.....

Xd
wtorek, 13 lipca 2021, 07:52

Dobre urbana nawet przebiłeś

poniedziałek, 12 lipca 2021, 18:01

Ale piszesz bzdury,nie znasz faktow,nie masz wiedzy.tylko siejesz zament i straszysz ale tylko tych co wiedza tyle co ty Specjalisto

Tweets Energetyka24