Eurointelligence: Biden skapitulował w sprawie Nord Stream 2

24 lutego 2021, 11:03
840_472_matched__qmrzcv_486053979270aae68c4a0k
Fot. Gage Skidmore / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Administracja nowego prezydenta USA Joe Bidena de facto skapitulowała w sprawie gazociągu Nord Stream 2 - taki jest główny wniosek opublikowanej w środę analizy autorstwa brukselskiej wywiadowni gospodarczej Eurointelligence.

Powodem takiej konstatacji jest treść raportu amerykańskiego Departamentu Stanu m.in. na temat sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę NS2, który został przedstawiony Kongresowi.

"Departament Stanu USA przekonał sam siebie, że istnieje eleganckie rozwiązanie problemu Nord Stream 2. Przedstawił Kongresowi raport, w którym podtrzymuje istniejące sankcje wobec 18 firm, w większości rosyjskich, ale nakłada moratorium na nowe sankcje. Administracja twierdzi, że zachowuje prawo do nakładania nowych sankcji w dowolnym momencie, ale zamiast tego chce kontynuować zakulisową dyplomację" - relacjonuje Eurointelligence, interpretując sytuację jako triumf niemieckich negocjatorów.

Moratorium na sankcje ułatwi Niemcom i Rosji przyspieszenie ukończenia gazociągu, a co najważniejsze - przeprowadzenie certyfikacji bezpieczeństwa - podkreślają eksperci.

"Faktyczna kapitulacja administracji Bidena oznacza również koniec ponadpartyjnego konsensusu w Kongresie USA. Republikanie oskarżają administrację Bidena o działanie wbrew woli Kongresu i zagrażanie bezpieczeństwu USA poprzez wspieranie uzależniania się Europy od rosyjskich nośników energii" - czytamy w analizie.

Z informacji Eurointelligence wynika, że niemiecki Urząd Kanclerski i MSZ traktują zaskakujące posunięcie administracji Bidena jako gest demonstrujący niechęć do pogłębiania kryzysu we wzajemnych relacjach między Waszyngtonem i Berlinem.

image

 

"Stany Zjednoczone chyba nie do końca rozumieją, że raczej nie dostaną od RFN w zamian nic konkretnego. Gdy gaz zacznie płynąć, nie można będzie objąć sankcjami rosyjskiego eksportu ropy i gazu. Niemcy nie sprzymierzą się też ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii Chin, biorąc pod uwagę znaczenie Chin jako największego rynku niemieckiego eksportu oraz zależność Niemiec od chińskiej technologii telekomunikacyjnej. Nie zobaczymy też żadnego znaczącego wzrostu niemieckich wydatków na obronę w żadnej przewidywalnej konstelacji koalicyjnej" - podsumowuje brukselska wywiadownia.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
mc.
środa, 24 lutego 2021, 13:55

Czyli w USA nastąpi dramatyczne rozwarstwienie postaw politycznych. Demokraci oskarżali Trumpa o sprzyjanie Rosji. Problem w tym że Trump silnie działał by Rosję powstrzymać. Obecny "bezruch" Bidena po raz kolejny pokazuje, że Demokraci bardzo sprzyjają Rosji (jak w przypadku Obamy), a to spowoduje ferment w społeczeństwie. Trump tematu nie odpuści. Jak dodamy do tego że 70 % wyborców republikańskich jest przekonanych że wybory zostały sfałszowane - to naprawdę będzie FERMENT. Jeżeli Republikanie nie wystąpią ze stanowczym wnioskiem by Prezydent wprowadził dodatkowe sankcje na Rosję, to... w USA powstanie 3 duża siła polityczna, pod przewodnictwem Trumpa.

Jan z Krakowa
środa, 24 lutego 2021, 13:14

To, że racjonalne opinie jeszcze mogą być wyrażane w Europie to cieszy, Ale ogólnie martwi fakt, że potężny kraj USA ma taki rząd. Co prawda jest tam sensowna opozycja republikańska.

Komentator
środa, 24 lutego 2021, 13:03

Co na to panowie Davien, Stary grzyb, GB, czytelnik D24? Ale jest jeszcze szansa, dorsze się jeszcze nie zgodziły i ubezpieczyciel nie ma certyfikacji. A właściciel Fortuny zatopi ja w Głębi Gotlandzkiej bo właśnie chciał lecieć do Las Vegas.

Tweets Energetyka24