Aktywiści klimatyczni chcieli zniszczyć Wawel. Usłyszeli zarzuty

27 kwietnia 2021, 15:48
krakow-2893783_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Prokuratorski zarzut usiłowania zniszczenia zabytku usłyszało pięcioro aktywistów klimatycznych, którzy próbowali pomalować sprayem mury okalające Zamek Królewski na Wawelu. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

"Nie ma przyzwolenia na niszczenie mienia, a tym bardziej zabytków, które są szczególnie cennym dobrem narodowym" – podkreślił rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń, który we wtorek poinformował o sprawie.

Chodzi o zdarzenie z ubiegłego tygodnia. W czwartek policjanci w rejonie Wawelu zauważyli, że grupa osób przygotowuje się do naniesienia napisów na murze okalającym zamek. Zatrzymani czterej mężczyźni i kobieta, w wieku od 24 do 31 lat, mieli przy sobie szablon graficzny oraz farby w sprayu. Okazało się – jak ustaliła policja – że są to aktywiści klimatyczni.

W sprawie przesłuchano świadków, przeszukano mieszkania zatrzymanych osób – w mieszkaniu jednej z nich znaleziono amunicję do broni palnej. Osoba ta nie ma zezwolenia na broń.

image

 

Prokuratura postawiła zatrzymanym zarzut usiłowania zniszczenia zabytku. Grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności. Mężczyzna u którego znaleziono amunicję, może też odpowiedzieć za jej nielegalne posiadanie. Wobec tego podejrzanego prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji – do czasu finału sądowego spawy.

W związku z próbami zniszczenia zabytków policjanci reagowali m.in. w grudniu. Wówczas 50-latek uszkodził obraz znajdujący się w bramie Floriańskiej. W czerwcu funkcjonariusze zatrzymali 82-letniego mężczyznę, podejrzanego o pomalowanie elewacji Sukiennic oraz zabytkowej kamienicy w Śródmieściu.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Jan z Krakowa
niedziela, 2 maja 2021, 14:36

Podobnie jak u nas w Warszawie.Pewnie jakaś fundacja z zagranicy im płaciła. Tu zapewne wiecej nawet jest cwaniactwa niż ideologii.

Stary Grzyb
czwartek, 29 kwietnia 2021, 17:54

A w trakcie zatrzymania taryfą nocną, z przytupem i na bogato, nie można było z "aktywistami" pojechać? Nie trzeba by było w dozory się zabawiać.

Błażej
wtorek, 27 kwietnia 2021, 21:06

Policja zapomniała o jednej istotnej informacji: spraye, które miały w plecakach zatrzymane osoby zawierały KREDĘ. Napis wykonany za pomocą kredy w sprayu można usunąć w minutę wilgotną szmatką i nie zostaje żaden ślad. Trudno więc mówić o możliwości zniszczenia zabytku za jej pomocą.

po trzecie sankcje
czwartek, 29 kwietnia 2021, 00:10

Mimo wszystko jest pewna granica rzeczy ważnych dla każdego Polaka. Podnoszenie na nie ręki jest niestosowne. Ta akcja zapewne była w jakiś sposób inspirowana zza granicy, bo rodzimych Polaków wychowanych tutaj nie ma za wielu, którzy wpadliby na pomysł pomazania takiego zabytku. Nawet wśród "aktywistów ekologicznych". Twój argument jest mniej więcej taki: "chcieli pomazać sprayem kredowym siedzibę prezydenta RP, taki spray nie pozostawia trwałych śladów". Wawel to jest jeden z najważniejszych symboli państwowości polskiej i prawdę powiedziawszy jakoś nikt nie maluje sprayem budynku Sejmu, czy nie podciera się polską flagą (którą też można potencjalnie bardzo szybko wyprać). Uważam, że kara w tym przypadku powinna mieć charakter odstraszający, tak aby zdziczenie obyczajów nie rozprzestrzeniło się szerzej na inne tego typu obiekty. Niedawno mieliśmy innych "aktywistów", którzy flagowali kluczowe pomniki w stolicy, bo chcieli zaprezentować swoje poglądy. Moim zdaniem prawo do manifestowania swoich poglądów nie uzasadnia profanowania symboli ważnych dla ogółu społeczeństwa i Państwa Polskiego.

Smok wawelski
środa, 28 kwietnia 2021, 12:30

Zdecydowanie powinni pójść siedzieć.

środa, 28 kwietnia 2021, 01:29

A kto będzie usuwał ten napis wilgotną szmatką? Bo ci "aktywiści" nie mają wzyczaju po sobie sprzątać.

AA
wtorek, 27 kwietnia 2021, 19:29

To nie są jacyś tam aktywiści tylko ekoterroryści i jeżeli państwo nie będzie ostro reagować na takie rzeczy to spirale ekoterroru będą tylko nakręcać

Tweets Energetyka24