Orion-Jędrysek: Polska atrakcyjna dla lokowania magazynów chemicznych

28 listopada 2016, 12:32
Fot. mos.gov.pl

Mariusz Orion-Jędrysek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, podczas konferencji Polska Chemia współorganizowanej przez Grupę Azoty poinformował, że polski rynek jest niezwykle atrakcyjny dla nowych inwestycji w magazyny chemiczne. 

„Przemysł chemiczny na całym świecie determinuje dostęp do surowców, problemy środowiskowe, technologie” – stwierdził Jędrysek podkreślając, że nie inaczej sytuacja przedstawia się w Polsce, gdzie rolę czempiona chemicznego pełni Grupa Azoty.

„Kluczowym elementem, który jest niezbędny by surowce mogły być dostarczane na rynek jest prowadzenie przez państwo polityki surowcowej. Po raz pierwszy w historii polski rząd ją przygotowuje” – podkreślił polityk.

„Polska jest naprawdę bogata w surowce, choć akurat chemicznych jest mało" - dodał Jędrysek tłumacząc tym aktywność Grupy Azoty w Senegalu, gdzie wydobywane są fosforyty niezbędne dla produkcji nawozów. Następnie trafiają one do Polic, gdzie chemiczny czempion posiada swoje zakłady i specjalistyczny terminal morski.

"Najwięcej w kraju jest soli kamiennej, daje ona rewelacyjne warunki do budowania magazynów dla przemysłu chemicznego. Najlepsza oferta do tego typu inwestycji występuje w Polsce i Niemczech” – dodał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.

„Mimo sprzyjających warunków dla tego typu inwestycji nasze zbiorniki są małe, jesteśmy na szarym końcu Europy” – skonkludował Jędrysek.

Zobacz także: Prezes Orlenu: mamy duże ambicje w przemyśle chemicznym

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Stach
wtorek, 17 stycznia 2017, 21:27

magazyn chemiczny ?. To ma być cel . Prześpij się jutro też będzie dzień.

Tweets Energetyka24