Ekolodzy chcą ponownego zbadania Nord Stream 2

6 marca 2020, 13:20
Nord Stream
Fot. Pixabay

Deutsche Umwelthilfe, niemiecka organizacja ekologiczna, postuluje, aby dokument zatwierdzający budowę gazociągu Nord Stream 2 przeszedł dodatkową weryfikację pod kątem oddziaływania na środowisko.

Wniosek w tej sprawie złożono do urzędu w Stralsundzie w Maklemburgii-Pomorzu Przednim.

Motywem do złożenia wniosku o ponowne zbadanie wpływu rosyjsko-niemieckiego gazociągu była opinia Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Badania wskazują, że „istnieją co najmniej znaczące dowody” na to, że emisje metanu z wydobycia gazu w Rosji i w Europie mogą być o wiele wyższe niż wcześniej zakładano. To sprawia, że pojawiły się przesłanki do ponownego zbadania pod tym kątem gazociągu. Metan jest głównym składnikiem gazu ziemnego. 

Wpłynięcie wniosku potwierdziło ministerstwo energii w Maklemburgii-Pomorzu Przednim oraz dodało, że zostanie będzie on poddany analizie. Nord Stream AG, spółka celowa, która odpowiada za realizację projektu, oświadczyła, że gazociąg został zatwierdzony na bazie „ kompleksowych ocen oddziaływania na środowisko” przez odpowiednie organy z pięciu krajów.

Batalia o Nord Stream 2

Druga nitka gazociągu Nord Stream na dnie Morza Bałtyckiego od początku wzbudza ogromne kontrowersje. Wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu, niemieckich Unipera i Wintershell, brytyjsko-holenderskiego Shella, francuskiej Engie i austriackiego OMV wyklucza Europę Środkowo-Wschodnią z tranzytu gazu i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, w tym również dla Polski. 

W grudniu prezydent USA Donald Trump nałożył sankcje na firmy uczestniczące w projekcie. W styczniu doszły dodatkowe sankcje na dostawców m.in. na Swiss Allseas. Amerykański przywódca zdążył w ostatniej chwili, gdyż do zakończenia budowy gazociągu pozostało 100 km. Kreml jednak odgraża się, że Nord Stream 2 zostanie ukończony.  

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
rob ercik
piątek, 6 marca 2020, 16:26

Ciekawe, amerykański gaz jest tani, ale bez sankcji, nikt poza Polską go nie chce

Wania
piątek, 6 marca 2020, 18:18

No nikt poza Koreą Pld (12,9 mld metrów sześciennych, czyli więcej niż my z Rosji), Meksykiem, Japonią, Chinami, Hiszpanią, Turcją, Wielką Brytanią, Francją Portugalią, Włochami i Holandią... Te kraje zamówiły więcej od Polski.

to dopiero odlot
piątek, 6 marca 2020, 14:35

"..Badania wskazują, że „istnieją co najmniej znaczące dowody” na to, że emisje metanu z wydobycia gazu w Rosji i w Europie mogą być o wiele wyższe niż wcześniej zakładano. To sprawia, że pojawiły się przesłanki do ponownego zbadania pod tym kątem gazociągu..." Czy ci ekolodzy przytaczając takie "argumenty" nie pozamieniali się czasem na "łby" ze st grzybem czy miłośnikiem warcabów?

Davien
wtorek, 10 marca 2020, 15:41

Odlot, ostatni numer Rosji z zanieczyszczona ropa jak najbardziej uzasadnia takie sprawdzenie:)

Tweets Energetyka24