Ok. 3,1 tys. ton CO2 rocznie mniej dzięki elektrowni fotowoltaicznej

5 lipca 2019, 14:10
solar-panel-array-1591350_640
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Dzięki elektrowni fotowoltaicznej w gminie Czernikowo unikamy emisji CO2 na poziomie około 3,1 tys. rocznie - poinformowała w piątek Grupa Energa, do której należy elektrownia.

Jak informuje Energa, roczna produkcja energii elektrycznej w Czernikowie jest szacowana na 3,5 tys. MWh, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania ok. 1,6 tys. gospodarstw domowych. Instalacja składa się z blisko 16 tys. paneli – każdy o mocy 240 W, które zajmują powierzchnię ponad 22,5 tys. metrów kwadratowych, co odpowiada wielkości kilku boisk do piłki nożnej.

Elektrownia jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu – nie zanieczyszcza powietrza, nie wytwarza odpadów ani nie emituje hałasu. Przy tej wielkości rocznej produkcji elektrownia konwencjonalna wyemitowałaby ok. 3 tys. ton dwutlenku węgla. 

Elektrownia fotowoltaiczna w gminie Czernikowo, to największa tego typu instalacja w Polsce, zajmująca powierzchnię ok. 7,7 ha. 

"O wyborze lokalizacji zadecydowały m.in. korzystne warunki naturalne, bezpośrednia bliskość do użytkowników końcowych, bliskość do innych źródeł OZE (Odnawialnych Źródeł Energii - PAP), spójność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz przychylność bezpośrednich odbiorców i interesantów projektu" - napisano w komunikacie. 

"Inwestycja przyczynia się do rozwoju odnawialnych źródeł energii, mając pozytywny wpływ na realizację celów stawianych przez unijne i krajowe polityki, dotyczące sektora energetycznego" - dodano.(PAP) 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Xd
sobota, 6 lipca 2019, 13:03

Te 3.5GWh to jakieś 3-4 godziny pracy nowego bloku w Kozienicach pytanie pozostaje jaki jest bilans czy wyprodukowanie i eksploatacja oraz utylizacja tych paneli daje mniejsze koszty dla środowiska niż budowa i eksploatacja tradycyjnych elektrowni węglowych gazowych czy jądrowych i mowa nie tylko o CO2 ale o innych niebezpiecznych substancjach używanych w tych panelach i elektronice

Palmel
piątek, 5 lipca 2019, 17:05

jeden piorun i po całej instalacji, a kto to będzie serwisował czyścił, odkurzał a falowniki będą się same regenerować a co będzie jak narobi ptaszek z lotu i dlaczego największa farma w Wierzchosławicach zbankrutowała a dlaczego ta nie zbankrutuje bo będą dopłacać cwaniakom z naszych podatków

Tweets Energetyka24