Odpowiedzialni za wyłudzenia VAT przy obrocie paliwami na ławie oskarżonych

6 kwietnia 2018, 10:18
fuel-1596622_1920 (2)
Fot.:Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Pięć osób odpowie za wyłudzenia podatku VAT i "pranie brudnych pieniędzy" przy obrocie paliwami. Mieli tworzyć zorganizowaną grupę przestępczą działającą w różnych częściach Polski. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Katarzyna Bylicka, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zostali oskarżeni o popełnianie przestępstw karno-skarbowych związanych z obrotem paliwami i wprowadzaniem oleju napędowego do obrotu w Polsce.

Zdaniem prokuratury, grupa wystawiła faktury o łącznej wartości ponad 17 mln zł, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji i potwierdzały dokonywanie fikcyjnych operacji handlowych.

"Oskarżeni dopuścili się tzw. prania brudnych pieniędzy na kwotę ponad 5,2 mln zł, polegającego na przepuszczaniu tych środków przez fikcyjne spółki, pełniące rolę operatorów i znikających podatników" - podała prok. Bylicka.

Zdaniem prokuratury, w wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 4,5 mln zł z tytułu podatku VAT. Oskarżeni mieli do tego doprowadzić, zwożąc do Polski z Niemiec co najmniej 5 mln litrów oleju napędowego bez składania deklaracji podatkowych lub składając nierzetelne deklaracje za pośrednictwem tzw. spółki bufora.

Prok. Bylicka poinformowała, że pierwotnie w tej sprawie śledztwo było prowadzone przeciwko 36 osobom. "Kilkukrotnie jednak wyłączano materiały do odrębnych postępowań, w których skierowano już akty oskarżenia do właściwego sądu" - dodała.

Grupa działała w 2014 r. we Wrocławiu, Jastrzębiu-Zdroju i Łodzi.

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24