Obajtek: Proces przejmowania Lotosu potrwa około roku

27 lutego 2018, 14:56
DanielObajtek

PKN Orlen szacuje, że ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, proces przejęcia przez płocki koncern Grupy Lotos potrwa około roku - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.

"Model przygotowywanej transakcji, harmonogram oraz szczegółowe zasady jej realizacji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą obecnie wypracowywane" - powiedział prezes Obajtek, cytowany w komunikacie prasowym.

"Podpisanie listu intencyjnego to przejście od trwającej wiele lat fazy planów i pomysłów do realizacji. Ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, ten proces potrwa około roku. Zamierzamy zachowywać pełną transparentność i o kolejnych krokach będziemy na bieżąco informować wszystkich zainteresowanych interesariuszy" - powiedział.

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały we wtorek list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu.

Transakcja zakłada nabycie przez PKN Orlen akcji Grupy Lotos od jej akcjonariuszy, w tym w szczególności od Skarbu Państwa, przy zachowaniu wymogów wynikających z przepisów ustawy regulujących wymóg ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji.

Skarb Państwa ma w Grupie Lotos 53,19 proc. akcji. Nie ma innych akcjonariuszy, którzy posiadaliby powyżej 5 proc. akcji gdańskiej spółki.

(PAP Biznes/jk)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Gort
środa, 28 lutego 2018, 10:26

Po co? Państwo strzela sobie w kolano. W ten sposób nie będzie realnej kontroli nad cenami o kosztami w Orlen, bo nie będzie do kogo porównywać i nie będzie niezależnych od tego koncernu ekspertów. Nawet służby wzajemnie się sprawdzają i kontrolują.

jang
środa, 28 lutego 2018, 22:54

jest Kolega słabo zorientowany przepływami informacji w branży.Paliwowa jest bardzo dokładnie obserwowana przez różne instytucje i co roku są publikowane porównania liczących się firm. We wszystkich ważnych aspektach...No i warto mieć trochę zaufania do służb ochrony bezpieczeństwa państwa ,dość pilnie obserwujących takie firmy.Od wewnątrz też.Fakt,że zdarza się iż alarmy o czymś niedobrym trafiają na biurka polityków i spadają do\"okrągłego segregatora\". Ale to już inna historia

Tweets Energetyka24