Obajtek: Nie rozważamy dostaw ropy z Iranu

7 listopada 2018, 15:02
840_472_matched__p5ob6t_10750328daniejobajtek900549
Fot.: Energa
Energetyka24
Energetyka24

Na dzień dzisiejszy nie rozważamy dostaw ropy z kierunku irańskiego - powiedział w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Od czasu mojego przyjścia do Orlenu bardzo mocno pracujemy nad dywersyfikacją" - zapewniał prezes pytany, czy ewentualne powtrzymanie się krajów europejskich od zakupu ropy w Iranie, o co apelował prezydent USA Donald Trump, może mieć wpływ na politykę spółki i ceny paliw.

Dodał, że z Rosji spółka sprowadza ok. 64 proc. paliwa, natomiast inne kierunki to m.in. Emiraty Arabskie. "Na dzień dzisiejszy nie patrzymy na kierunek irański, mamy inne alternatywy dywersyfikacji" - zaznaczył.

Zapewniał też, że spółka "poprzez wzrost wolumenu stara się utrzymywać cenę paliw", choć nie ma wpływu na cenę baryłki ropy.

"Robimy wszystko jako Polski Koncert Naftowy, by te ceny były ustabilizowane, bo to ma bardzo duży wpływ na gospodarkę" - podkreślał Obajtek.

Dodał, że PKN Orlen np. większym stopniu wykorzystuje rafinerie, które ma za granicą, czyli np. na Litwie i w Czechach. "Wiele różnych działań w tym zakresie realizujemy, by ta stabilność cen mogła być uzyskana" - przekonywał.

Obajtek wraz z szefem KAS Marianem Banasiem wziął udział w przekazaniu Krajowej Administracji Skarbowej mobilnych laboratoriów do analizy paliw.

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
rob ercik
środa, 7 listopada 2018, 16:55

wstajemy z kolan ... jeszcze pol roku temu Iran byl bardzo interesujacym kierunkiem dostaw ropy, smutne

Reklama
Tweets Energetyka24