Nowy Jork pozywa gigantów naftowych. „Oszukują obywateli”

23 kwietnia 2021, 16:12
nyc-4854718_1920
Fot. Pixabay

Agencja Reutera podaje, że Nowy Jork pozwał trzy potężne koncerny naftowe oraz organizację reprezentującą ich interesy. Władze miasta oskarżają Exxon, BP i Shella o oszukiwanie obywateli w zakresie wpływu prowadzonej działalności na klimat.

Pozew został złożony po tym, jak federalny sąd apelacyjny odrzucił starania miasta o pociągnięcie największych firm naftowych do odpowiedzialności za szkody spowodowane globalnym ociepleniem.

Przedstawiciele Nowego Jorku twierdzą, że ExxonMobil, BP, Shell oraz American Petroleum Institute „systematycznie i celowo wprowadzały konsumentów w błąd” poprzez sprzedaż normalnych paliw jako „czystszych” oraz „redukujących emisje” - nie ujawniając przy tym rzeczywistego wpływu na klimat.

„Te pozwy są bezzasadne i nie przyczyniają się do podjęcia znaczących wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu” - oświadczył Casey Norton, rzecznik Exxona.

Reklama
Reklama

Shell z kolei jest „rozczarowany” działaniami Nowego Jorku i podkreśla, że wyzwania klimatyczne wymagają „kompleksowania działania wszystkich sektorów biznesu, w tym naszego”.

Przedstawiciel API stwierdził, że przemysł naftowy zapewnia niedrogą energię „przy jednoczesnym znaczącym zmniejszaniu emisji”. Koncern BP odmówił komentarza.

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
AB
sobota, 24 kwietnia 2021, 12:44

Kurde, odpowiedzią powinno być pozbawienie Nowego Jorku na miesiąc dostaw paliw płynnych, gazowych i innych będących źródłem tego strasznego, strasznego CO2. Może by co do niektórych dotarło, że bez tych paliw nasza cywilizacja by zwyczajnie przestała działać. I żadne elektrosamochodziki dla hipsterów, czy solary na dachu tego nie zmienią.

TTTT
niedziela, 25 kwietnia 2021, 02:08

Bardzo dobrze. Trzeba ich sprawdzić. Już nie raz działali na szkodę ludzkości wstrzymując np. rozwój akumulatorów, skupując patenty i wkładając je do szuflady aby nic nie zagroziło ich zyskom. To działanie na szkodę społeczeństwa. To inna odmiana dieselgate. Taki proces tylko przyspieszy ich działania na rzecz klimatu.

BadaczNetu
sobota, 24 kwietnia 2021, 03:24

Co to są "szkody spowodowane globalnym ociepleniem" ? Czy mają one jakiś wymiar fizyczny ?

TTTT
niedziela, 25 kwietnia 2021, 02:10

TAK. Podniesione poziomy wód oceanicznych, podtopienia, wyginanie gatunkow zwierząt.

AA
niedziela, 25 kwietnia 2021, 22:09

Ty lepiej sobie zobacz ile starożytnych miast jest dziś zatopionych oraz ile gatunków zwierząt sie (wygięło) od początku istnienia życia na ziemi i to bez pomocy firm naftowych

AA
piątek, 23 kwietnia 2021, 19:01

Jak im się nie podoba to władze Nowego Jorku mogą zasuwać na piechote albo na rowerach po tak dużym mieście ale na wyrozumiałość mieszkańców bym nie liczył przy zmuszaniu ich do rezygnacji z samochodów

TTTT
niedziela, 25 kwietnia 2021, 02:11

Jakbyś wiedział to tam wiele osób nie ma własnego samochodu. Poruszają się taksówkami i metrem.

AA
niedziela, 25 kwietnia 2021, 22:11

No zwłaszcza te taksówki są na prąd:))

Tweets Energetyka24