Nowy blok Taurona z najkrótszą w Polsce linią dostaw paliwa

18 września 2020, 12:27
panorama_mala_sobieski_910_5
Fot. www.tauron.pl
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Uruchomiono nowe połączenie kolejowe dla dostaw węgla dla nowego bloku energetycznego w Jaworznie. Niespełna 4 kilometrowy odcinek toru połączył Zakład Górniczy Sobieski z terenem, na którym zlokalizowano blok 910MW. To najkrótsze tego rodzaju połączenie w kraju.

Uruchomienie nowej trasy przewozu przyczyni się do znacznego obniżenia kosztów transportu surowca do aktywów wytwórczych Grupy Tauron i będzie to równocześnie najkrótsza w Polsce linia kolejowa umożliwiająca dostawy węgla kamiennego bezpośrednio z kopalni.

- Blok 910 MW będzie zużywał rocznie ponad 2 mln ton węgla. Zabezpieczenie takiego wolumenu paliwa wymaga nie tylko zapewnienia linii dostaw, ale także sprawnie działającego systemu rozładunku – informuje Adam Kampa, prezes zarządu Nowe Jaworzno Grupa Tauron.

Dostawy minimum 8 składów każdego dnia rozładowywane są przy użyciu wywrotnic wagonowych, których wydajność wynosi 900 ton na godzinę. W ciągu godziny wywrotnica rozładuje do 15 wagonów, a w ciągu roku przez wywrotnicę przechodzić będzie do. 40 tys. węglarek.

Dobre paliwo

- Tauron Wydobycie posiada największe zasoby węgla energetycznego w Polsce i jednocześnie węgiel o najniższej zawartości chloru, a to parametr szczególnie istotny dla przestrzegania norm Unii Europejskiej i tzw. konkluzji BAT – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie. - Dzięki realizowanym w naszych kopalniach programom proefektywnościowym i bliskości aktywów wytwórczych Grupy Tauron możemy im dostarczać paliwo tak wysokiej jakości, w zoptymalizowanej cenie i w długiej perspektywie – dodaje.

W pierwszym półroczu br. kopalnie Grupy wyprodukowały blisko 2,5 mln ton tzw. węgla handlowego i osiągnęły 7 milionów zysku EBITDA.

Spółka koncentruje się na realizacji działań, które mają zapewnić rentowność wydobycia, a także dostosowaniu wielkości produkcji do zapotrzebowania na paliwa węglowe w perspektywie następnych lat.

Nowy blok energetyczny jest już synchronizowany z krajową siecią elektroenergetyczną i osiągnął moc znamionową.

Osiągnięcie mocy znamionowej oznacza, że blok pracuje z optymalną mocą, na jaką został zaprojektowany. W przypadku jaworznickiej jednostki jest to 910 MW.

Osiągnięcie mocy 910 MW to potwierdzenie, że założenia projektowe co do wydajność jednostki są poprawne. To także moment, w którym rozpoczyna się testowanie wszystkich układów i urządzeń na parametrach nominalnych. Jest to również kolejny krok, który przybliża jednostkę do koncesji, a w konsekwencji do momentu, w którym zacznie świadczyć usługi mocowe.

Gospodarki pomocnicze i towarzyszące za budowę których odpowiadał Tauron pozostają w gotowości. Formuła realizacji inwestycji, poza kontraktem głównym, zakładała realizację dwunastu umów na wykonanie instalacji pomocniczych i towarzyszących bloku m.in. nawęglania czy wyprowadzenia mocy.

Praca z obciążeniem na poziomie 910 MW oznacza, że w danym momencie nawet 5 proc energii elektrycznej w krajowym systemie elektroenergetycznym może pochodzić z bloku 910 MW.

Nowy blok 910 MW, zgodnie z deklaracją wykonawcy, do eksploatacji zostanie przekazany w połowie listopada. (Tauron)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
czytelnik
niedziela, 20 września 2020, 20:55

Nowy blok w jaworzanie najdłużej budowany blok w Polsce i prawdopodobnie ze względu na politykę klimatyczna UE również najkrócej eksploatowany

LeLo
piątek, 18 września 2020, 15:51

To przecież trzeba było zastosować przenośniki taśmowe - a nie wozić koleją. Tak się robi w elektrowniach na węgiel brunatny, w LW Bogdanka też mają 2,5 km przenośnik między zakładem w Bogdance a szybem w Stefanowie. Nie przemyśleli tematu.

Tweets Energetyka24