Nowe sankcje USA uderzają bezpośrednio w rosyjski sektor energetyczny

6 kwietnia 2018, 16:13
merlin_136439370_cfceec36-1df1-47d3-bfaa-b3598300386b-master768
Fot.:Biały Dom

Departament Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC), w porozumieniu z Departamentem Stanu, wyznaczył dziś siedmiu rosyjskich oligarchów i 12 spółek, których są właścicielami lub kontrolują, 17 wyższych rosyjskich urzędników państwowych i rosyjskie przedsiębiorstwo państwowe handlujące bronią wraz z jej spółką zależną, rosyjskim bankiem, do sankcji.

"Rosyjski rząd działa na nieproporcjonalną korzyść oligarchów i elit rządowych", powiedział sekretarz skarbu Steven T. Mnuchin. "Rosyjski rząd angażuje się w szereg złośliwych działań na całym świecie, w tym kontynuuując okupowanie Krymu i podżegając do przemocy we wschodniej Ukrainie, dostarczając reżimowi Assada materiałów i broni, bombardując swoich cywili, próbując podkopać zachodnie demokracje oraz poprzez złośliwe działania cybernetyczne. Rosyjscy oligarchowie i elity, którzy czerpią zyski z tego skorumpowanego systemu, nie będą już izolowani od konsekwencji destabilizujących działań ich rządu. "

Dzisiejsze działania podejmowane są na mocy upoważnień udzielonych na podstawie zarządzeń (EO) 13661 i EO 13662, władz skodyfikowanych przez Ustawę przeciwników przeciwkoznaniowych przez przeciwnika Ameryki (CAATSA), a także EO 13582. Działania te następują po wydaniu przez Departament Skarbu CAATSA Raport Sekcji 241 pod koniec stycznia 2018 r. W raporcie Sekcji 241 Skarb Państwa wskazał starszych rosyjskich urzędników państwowych i oligarchów. Dzisiejsza akcja skierowana jest do kilku osób wymienionych w raporcie Sekcji 241, w tym do osób, które korzystają z reżimu Putina i odgrywają kluczową rolę w postępach rosyjskiej działalności przestępczej. 

Wszystkie aktywa podlegające jurysdykcji amerykańskiej wskazanych osób i podmiotów oraz wszelkich innych podmiotów zablokowanych z mocy prawa w wyniku ich własności przez stronę objętą sankcjami, są zamrożone, a osoby z USA mają zasadniczo zakaz relacji handlowych ze wskazanymi podmiotami. Ponadto osoby spoza USA mogą zostać ukarane za świadome ułatwianie istotnych transakcji dla osób lub podmiotów zablokowanych dzisiaj lub w imieniu tych osób.

WYZNACZENI ROSYJSCY OLIGARCHOWIE

Vladimir Bogdanov został wyznaczony do działania w sektorze energetycznym gospodarki Federacji Rosyjskiej. Bogdanov jest dyrektorem generalnym i wiceprezesem zarządu Surgutneftegaz, pionowo zintegrowanej spółki naftowej działającej w Rosji. OFAC nałożył sankcje sektorowe na Surgutneftegaz zgodnie z dyrektywą 4 wydaną na mocy EO 13662 we wrześniu 2014 r.

Oleg Deripaska został wskazany zgodnie z EO 13661 za działanie lub domniemanie działania w imieniu lub bezpośrednio, pośrednio lub wyższego urzędnika Rządu Federacji Rosyjskiej, a także zgodnie z EO 13662 dla działania w sektorze energetycznym gospodarki Federacji Rosyjskiej. Deripaska powiedział, że nie oddziela się od państwa rosyjskiego. Potwierdził również posiadanie rosyjskiego paszportu dyplomatycznego i twierdzi, że reprezentował rosyjski rząd w innych krajach. Deripaska był badany pod kątem prania pieniędzy i został oskarżony o grożenie życiem rywali biznesowych, nielegalne podsłuchiwanie urzędnika państwowego oraz udział w wyłudzeniach i wyłudzeniach. Istnieją również zarzuty, że Deripaska przekupił urzędnika państwowego, nakazał zabójstwo biznesmena oraz posiadał powiązania z rosyjskimi zorganizowanymi grupami przestępczymi.

Suleiman Kerimov został zidentyfikowany jako urzędnik Rządu Federacji Rosyjskiej. Kerimov jest członkiem Rady Federacji Rosyjskiej. 20 listopada 2017 r. Kerimov został zatrzymany we Francji i przetrzymywany przez dwa dni. Podobno przywiózł do Francji setki milionów euro - przewożąc jednorazowo 20 milionów euro w walizkach, a także więcej konwencjonalnych transferów funduszy - bez zgłaszania pieniędzy francuskim organom podatkowym. Kerimov rzekomo "prał" brudne pieniądze poprzez zakup willi. Kerimov został również oskarżony o niewypłacanie 400 milionów euro podatków związanych z willami.

Igor Rotenberg został zidentyfikowany jako działacz w sektorze energetycznym gospodarki Federacji Rosyjskiej. Rotenberg nabył znaczące aktywa od swojego ojca, Arkadia Rotenberga, po tym, jak OFAC wyznaczył tę ostatnią w marcu 2014 roku. W szczególności Arkady Rotenberg sprzedał Igorowi Rotenbergowi 79 procent rosyjskiej firmy wiertniczej Gazprom Burenie. Wujek Igora Rotenberga, Boris Rotenberg, jest właścicielem 16 procent firmy. Podobnie jak jego brat Arkady Rotenberg, Boris Rotenberg został wyznaczony w marcu 2014 r.

Kirill Shamalov został wyznaczony do działania w sektorze energetycznym gospodarki Federacji Rosyjskiej. Szamalow poślubił córkę Putina Katerinę Tichonową w lutym 2013 r., A jego fortuny drastycznie poprawiły się po ślubie; w ciągu 18 miesięcy nabył znaczną część udziałów Sibur, rosyjskiej spółki zajmującej się poszukiwaniem, wydobyciem, przetwórstwem i rafinacją ropy i gazu. Rok później był w stanie pożyczyć więcej niż jeden 1 miliard dolarów poprzez pożyczkę od Gazprombanku, państwowego podmiotu podlegającego sankcjom sektorowym zgodnie z EO 13662. W tym samym roku, długoletni współpracownik Putina Giennadij Timczenko, który sam został wyznaczony zgodnie z EO 13661, sprzedał dodatkowe 17 procent akcji Sibur do Shamalov. Wkrótce potem Kirill Szamałow dołączył do grona miliardowych elit wokół Putina. 

Andrei Skoch jest wyznaczony na urzędnika Rządu Federacji Rosyjskiej. Skoch jest zastępcą Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej. Skoch ma wieloletnie związki z rosyjskimi zorganizowanymi grupami przestępczymi, w tym z czasem spędzonym na prowadzeniu jednego z takich przedsiębiorstw.

Viktor Vekselberg został wyznaczony do działania w sektorze energetycznym gospodarki Federacji Rosyjskiej. Vekselberg jest założycielem i prezesem zarządu grupy Renova. Grupa Renova składa się z firm zarządzających aktywami i funduszy inwestycyjnych, które są właścicielami i zarządzają aktywami w kilku sektorach rosyjskiej gospodarki, w tym energii. W 2016 r. Rosyjscy prokuratorzy napadli na biura Renovy i aresztowali dwóch współpracowników Vekselberga, w tym dyrektora zarządzającego spółki i innego najwyższego kierownika, za przekupywanie urzędników związanych z projektem energetycznym w Rosji.

WYZNACZONE FIRMY NALEŻĄCE DO OLIGARCHÓW

Oprócz nałożenia sankcji na osoby wymienione powyżej, OFAC wyznaczył dzisiaj 12 przedsiębiorstw, które stanowią jedne z najbardziej znaczących spośród podmiotów, które są własnością osób fizycznych lub są przez nie kontrolowane. Lista 12 spółek będących własnością lub kontrolowanych przez usankcjonowanych oligarchów nie powinna być postrzegana jako wyczerpująca, a regulowana społeczność pozostaje odpowiedzialna za zgodność z 50-procentową regułą OFAC 

Spółka B-Finance Ltd. z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych została zidentyfikowana jako własność lub kontrolowana przez, bezpośrednio lub pośrednio, Olega Deripaskę.

Basic Element Limited jest przeznaczony do bycia własnością lub kontrolowany przez, bezpośrednio lub pośrednio, Oleg Deripaska. Basic Element Limited ma siedzibę w Jersey i jest prywatną firmą inwestycyjną i inwestycyjną dla różnych interesów biznesowych Deripaski.

Grupa EN + jest wyznaczona do bycia własnością lub kontrolowana przez, bezpośrednio lub pośrednio, Olega Deripaska, B-Finance Ltd. i Basic Element Limited. Grupa EN + znajduje się w Jersey i jest wiodącym międzynarodowym pionowo zintegrowanym producentem aluminium i energii.

EuroSibEnergo jest wyznaczone do bycia własnością lub kontrolowane przez, bezpośrednio lub pośrednio, Oleg Deripaska i EN + Group. EuroSibEnergo jest jedną z największych niezależnych spółek energetycznych w Rosji, które eksploatują elektrownie w Rosji i wytwarzają około 9% całkowitej energii elektrycznej w Rosji.

Firma United RUSAL PLC jest wyznaczona do bycia własnością lub kontrolowana przez, bezpośrednio lub pośrednio, EN + Group. United Company RUSAL PLC ma siedzibę w Jersey i jest jednym z największych na świecie producentów aluminium, odpowiedzialnym za siedem procent światowej produkcji aluminium.

Russian Machines są przeznaczone do posiadania lub kontrolowania przez, bezpośrednio lub pośrednio, Olega Deripaskiego i Basic Element Limited. Russian Machines została założona w celu zarządzania zasobami maszynowymi Basic Element Limited.

Grupa GAZ jest wyznaczona do bycia własnością lub kontrolowana przez, bezpośrednio lub pośrednio, Oleg Deripaska i Russian Machines. GAZ Group jest czołowym rosyjskim producentem pojazdów użytkowych.

Agroholding Kuban, z siedzibą w Rosji, jest przeznaczony do bycia własnością lub kontrolowany przez, bezpośrednio lub pośrednio, Oleg Deripaska i Basic Element Limited.

Gazprom Burenie, OOO został wyznaczony do bycia własnością lub kontrolowany przez Igora Rotenberga. Gazprom Burenie, OOO świadczy usługi poszukiwania ropy i gazu w Rosji.

NPV Engineering Open Spółka Akcyjna została wyznaczona do bycia własnością lub kontrolowana przez Igora Rotenberga. NPV Engineering Open Joint Stock Company świadczy usługi zarządzania i doradztwa w Rosji.

Ladoga Menedzhment, OOO została wyznaczona do bycia własnością Kirill Szamalowa lub przez niego kontrolowana. Ladoga Menedzhment, OOO znajduje się w Rosji i prowadzi działalność w zakresie bankowości depozytowej.

Renova Group zostaje wyznaczona do bycia własnością Viktor Vekselberga lub przez niego kontrolowana. Grupa Renova z siedzibą w Rosji składa się z funduszy inwestycyjnych i spółek zarządzających działających w sektorze energetycznym, m.in. w rosyjskiej gospodarce.

WYZNACZONE ROSYJSKIE FIRMY PAŃSTWOWE

Rosja przyczyniła się do niestabilności rządu Syrii poprzez sprzedaż i transfer sprzętu wojskowego pochodzenia rosyjskiego w celu wsparcia reżimu Assada, umożliwiając Assadowi dalsze przeprowadzanie ataków na obywateli Syrii. Ataki te obejmowały ataki broni chemicznej, które pochłonęły życie setek obywateli Syrii.

Rosoboroneksport to państwowa rosyjska firma handlująca bronią, z długotrwałymi i ciągłymi powiązaniami z rządem Syrii, o miliardowej wartości sprzedaży broni w ciągu ponad dziesięciu lat. Rosoboroneksport jest oznaczony w EO 13582 za pomoc materialną, wsparcie finansowe lub wsparcie materialne lub technologiczne, lub za towary lub usługi wspierające rząd Syrii.

Rosyjski Bank Korporacji Finansowej (Bank RFC) jest wyznaczony do bycia własnością Rosoboroneksportu. Bank RFC zarejestrowany w Moskwie, Rosja, a jego działalność obejmuje działalność w zakresie bankowości depozytowej.

WYZNACZENI URZĘDNICY ROSYJSKIEGO RZĄDU

Andrey Akimov jest prezesem zarządu państwowego Gazprombanku. Akimov jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

Mikhail Fradkov jest prezesem Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych (RISS), ważnego ośrodka badawczo-analitycznego ustanowionego przez Prezydenta Federacji Rosyjskiej, który zapewnia wsparcie informacyjne dla Administracji Prezydenta, Rady Federacji, Dumy Państwowej i Rady Bezpieczeństwa. Fradkov jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

Sergey Fursenko jest członkiem zarządu Gazprom Neft, spółki zależnej państwowego Gazpromu. Fursenko jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

Oleg Govorun jest szefem prezydenckiej Dyrekcji ds. Społeczno-Gospodarczej Współpracy z krajami Wspólnoty Niepodległych Państw. Govorun jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

Aleksiej Dyumin jest gubernatorem regionu Tula w Rosji. Poprzednio kierował Siłami Operacyjnymi, które odgrywały kluczową rolę w rosyjskiej aneksji Krymu. Dyumin jest oznaczony zgodnie z EO 13661 za urzędnika Rządu Federacji Rosyjskiej.

Vladimir Kolokoltsev jest Ministrem Spraw Wewnętrznych i Generalnej Policji Federacji Rosyjskiej. Kolokoltsev jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

Konstantin Kosachev jest przewodniczącym Rady Federacyjnej Komisji Spraw Zagranicznych. Kosachev jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

Andrey Kostin jest prezesem, prezesem zarządu i członkiem rady nadzorczej państwowego banku VTB. Kostin jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

Alexey Miller jest przewodniczącym Komitetu Zarządzającego i wiceprzewodniczącym rady dyrektorów państwowej firmy Gazprom. Miller jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

Nikołaj Patruszew jest sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Patrushev jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

Vladislav Reznik jest członkiem rosyjskiej Dumy Państwowej. Reznik jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

Evgeniy Shkolov jest pomocnikiem prezydenta Federacji Rosyjskiej. Shkolov jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

Alexander Torshin jest sekretarzem stanu - zastępcą prezesa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej. Torshin jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

Vladimir Ustinov jest wysłannikiem pełnomocnika do południowego okręgu federalnego Rosji. Ustinov jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 jako urzędnik Rządu Federacji Rosyjskiej.

Timur Valiulin jest szefem Generalnej Administracji ds. Walki z Ekstremizmem w rosyjskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Valiulin został wyznaczony zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

Aleksander Żarow jest szefem Roskomnadzoru (Federalnej Służby ds. Nadzoru Komunikacji, Technologii Informacyjnych i Mass Media). Zharov jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

Viktor Zolotov jest dyrektorem Federalnej Służby Wojsk Narodowych i dowódcą oddziałów gwardii narodowej Federacji Rosyjskiej. Zołotow jest wyznaczany zgodnie z EO 13661 za bycie urzędnikiem Rządu Federacji Rosyjskiej.

ML/Departament Skarbu 

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
bartek
sobota, 7 kwietnia 2018, 06:31

zdjecie Trumpa to pomylka. nigdy sam nie nalozylby zadnych sankcji na Rosje. do ich nalozenia zostal zmuszony przez Kongres w ktorym m.in. niebagatelne wplywy ma Ukraina podobnie zreszta jak przykladowo Izrael. obecnie doszla Wielka Brytania ktorym to krajom Rosja depcze w ten czy inny sposob po odciskach...

Reklama
Tweets Energetyka24