Norwegia: Uzgodniono plan zagospodarowania dużego złoża ropy

28 września 2020, 15:32
norway-4809254_1280
Fot. Pixabay

Norweski Equinor uzgodnił z partnerami plan zagospodarowania złoża Breidablikk. Jego wartość wynosi 18,6 mld koron, czyli ok. 2 miliardy dolarów - informuje agencja Reutera.

W ramach prac związanych ze złożem Equinor współpracuje z takimi firmami jak: ConocoPhillips, Petoro oraz Vaar Energi (podmiot zależny ENI).

„Złoże Breidablikk jest jednym z największych niezagospodarowanych złóż ropy naftowej na norweskim szelfie kontynentalnym” - czytamy w oświadczeniu Equinora. Szacuje się że jego zasobność wynosi 200 milionów baryłek ropy. Jeżeli plany znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, to wydobycie rozpocznie się już w pierwszej połowie roku 2024.

Co ciekawe, złoże będzie „wyposażone” jedynie w instalacje podmorskie, bez tradycyjnej platformy. Aby obniżyć koszty Equinor zdecydował się na technologię opartą na zdalnym sterowaniu, wspomaganą przez znajdującą się niedaleko platformę wiertniczą Grane, na której produkcja będzie wygaszana.

Przypomnijmy, że norweskiego giganta czeka wkrótce zmiana prezesa. Anders Opedal zastąpi na stanowisku Eldara Sætre, który w listopadzie przejdzie na emeryturę po ponad 40 latach pracy w firmie. „Equinor wkracza w fazę znaczących zmian, ponieważ cały świat musi podjąć bardziej zdecydowane działania na rzecz zwalczania zmian klimatycznych” - uważa Jon Erik Reinhardsen, przewodniczący rady dyrektorów. Dodał, że przed nowym CEO stoi szereg wyzwań związanych ze „zwiększaniem wartości dla akcjonariuszy poprzez transformację energetyczną”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24