Norwegia: Rośnie potencjał wydobywczy Lotosu

1 września 2016, 12:47
fot. Enrico Strocchi/ flickr
Fot. Lotos
Energetyka24
Energetyka24

Odkrycie nowego złoża ropy naftowej w norweskiej części Morza Północnego otwiera przed spółką Lotos Norge nowe możliwości rozwoju i zwiększa jej potencjał wydobywczy.

Złoże Langfjellet na koncesji PL442 (na ilustracji żółte pole) zostało odkryte w wyniku prowadzonego w sierpniu br. wiercenia otworu poszukiwawczego. Według wstępnych szacunków operatora złoża – firmy Det Norske – jego potencjał wynosi od 24 do 74 milionów baryłek ropy naftowej. Dla porównania potencjał eksploatowanego przez LOTOS Petrobaltic bałtyckiego złoża B8 to ok. 30 mln baryłek. LOTOS Norge posiada 10-procentowy udział w złożu Langfjellet.  Koncesja PL442 została kupiona przez LOTOS Norge w 2013 roku, w ramach tzw. pakietu Heimdal. Znajduje się w niej również złoże ropy Frigg Gama Delta.

Fot. Lotos

Obecnie toczą się badania i będą prowadzone dalsze prace, które przyniosą bardziej precyzyjne informacje o wielkości zasobów potwierdzonego już złoża.

"Po sierpniowej dostawie 2 milionów baryłek ropy z Bliskiego Wschodu, LOTOS stawia kolejny krok na drodze ku niezależności energetycznej Polski. Zmierzamy w jasno wytyczonym kierunku i jak widać, w ostatnim czasie osiągamy coraz większe sukcesy we wzmacnianiu potencjału surowcowego naszego państwa. Po latach zastoju w dywersyfikacji dostaw surowców pozyskiwanych i przetwarzanych przez LOTOS, zwiększamy intensywność współpracy z naszymi partnerami. Mam nadzieję, że dzięki takim przedsięwzięciom, LOTOS stanie się wkrótce synonimem troski o patriotyzm gospodarczy i prawdziwą polską niezależność – także tą energetyczną" - podkreśla Robert Pietryszyn, prezes Grupy LOTOS S.A.

"Spółka LOTOS Norge stanowi jeden z filarów, w oparciu o które chcemy rozwijać potencjał wydobywczy koncernu. Warto przypomnieć, że tydzień temu, udało się z sukcesem zakończyć operację usunięcia wadliwej platformy z norweskiego złoża Yme, w którym LOTOS Norge ma 13 mln baryłek ropy. Również w sierpniu informowaliśmy o planach zagospodarowania złoża Utgard. Zasoby wydobywalne LOTOS Norge w tym złożu wynoszą 10,3 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej" - mówi Marcin Jastrzębski, wiceprezes ds. operacyjnych Grupy LOTOS S.A. i prezes LOTOS Petrobaltic.

W II kwartale 2016 r. średnie dzienne wydobycie LOTOSU wyniosło 28,5 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Obok wydobycia na szelfie norweskim, LOTOS wydobywa również ropę w Polsce (Morze Bałtyckie) i na Litwie. Wspierany dostawami z innych kierunków niż wschodni, LOTOS staje się dziś kluczowym graczem na polu dywersyfikacji dostaw strategicznych surowców dla polskiej gospodarki.

Zobacz także: Iracko-kurdyjski spór zatrzyma dostawy ropy z Iranu?

Zobacz także: Sprzedaż Basznieftu zależna od politycznych decyzji Putina?

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24