Nord Stream 2: KE prosi kraje Unii o zgodę na rozpoczęcie negocjacji z Rosją

30 marca 2017, 18:39

Komisja Europejska zwróciła się do krajów członkowskich UE w sprawie negocjacji z Rosją na temat gazociągu Nord Stream 2, którym ma płynąć rosyjski gaz do Niemiec po dnie Bałtyku - podał w środę wieczorem Reuters, powołując się na duński dziennik "Politiken".

W liście wysłanym m.in. do rządu Danii, KE zwraca się o wyrażenie opinii na temat Nord Stream 2 oraz wyjaśnia, że rurociąg nie może funkcjonować w - jak to ujęto - "prawnej próżni".

KE informuje, że poprosi każde z państw członkowskich UE o zgodę na rozpoczęcie negocjacji z Rosją w celu osiągnięcia porozumienia takiego, iż podstawowe zasady z ram prawnych Unii zostaną nałożone na projekty takie jak Nord Stream 2 - powiedziała duńskiemu dziennikowi rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen.

Zobacz także: Ławrow: Rozmawiamy z Włochami o budowie nowych gazociągów do Europy

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku; w tym samym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

Jak zauważa agencja Reutera, unijne kraje wschodnioeuropejskie i bałtyckie uważają, że nowy gazociąg uczyni UE zakładniczką Moskwy. Tymczasem Niemcy i Austria opowiadają się za gazociągiem ze wzgledu na korzyści gospodarcze.

Akcjonariuszami Nord Stream 2 są: rosyjski Gazprom, austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Ruski
piątek, 31 marca 2017, 10:57

KE pod wodzą Tuska prosi na kolanach aby dać Rosji to co chce. Obłuda polityków UE nie zna granic, rozgonić to szemrane towarzystwo i przywrócić republiki radzieckie. Pod wodzą Putina będziecie silni i nikt wam nie podskoczy.

chujdupaikamienikupa
czwartek, 30 marca 2017, 21:43

Hahahahah....co z bajki.....Nie dla psa kielbasa polaczki i reszta krajow baltyckich lol, czy ta zbieranina pazi naprawde mysli ze przeszkodzi konglomeratowi rosyjsko-niemiecko-austryjacko-holendersko-francusko-brytyjskiemu???? hahahahahaha ....Predzej kot prezesa zacznie ludzka mowa nam dobranocki opowiadac niz chcocby jeden postulat polski bedzie nawet wysluchany w tej sparawie.....Nawet gorosza z tego niezobaczycie tylko przez dkady bedziecie kabze swoich panow odiecznych nabijac...

rob ercik
piątek, 31 marca 2017, 05:01

na mapce nagle Bialorus Lukasznki w europie? ha ha

Observer
czwartek, 30 marca 2017, 19:16

UE już jest zakładniczką Kremla a teraz walczy o pieniądze na zbrojenia kosmiczne.

Reklama
Tweets Energetyka24