Niewierowicz: Tanie norweskie LNG wyzwaniem dla Gazpromu

8 lutego 2016, 15:27

W rozmowie z Energetyka24.com były minister energetyki Litwy, Jarosław Niewierowicz, twierdzi, że tanie norweskie LNG docierające do gazoportu w Kłajpedzie stanowi coraz większe wyzwanie dla Gazpromu. Ekspert sugeruje, że w 2017 r. Rosjanie mogą rozpocząć wojnę cenową ze Statoilem.

Szef holdingu Lietuvos Energija Dalius Misiunas poinformował media, że nowa cena norweskiego LNG dla Litwy jest lepsza od oferty Gazpromu. Do sprawy odniósł się były minister energetyki Litwy.

- Dywersyfikacja dróg dostaw gazu poprzez pływający terminal LNG typu FSRU w Kłajpedzie daje swoje pozytywne efekty. Cena LNG z Norwegii okazała się być bardziej atrakcyjna niż zaproponowana przez Gazprom po wygaśnięciu z końcem 2015 r. starego kontraktu. To dobrze rokuje dla odbiorców, poprawi efektywność funkcjonowania obiektu, ale też zapowiada ciekawy rok 2017 – twierdzi Jarosław Niewierowicz.

- Największą zagadką pozostaje pytanie czy Gazprom będzie gotów pokonać poprzeczkę nowych standardów rynkowych - tych cenowych, ale też i tych związanych z przejrzystością procesu – konkluduje były minister energetyki Litwy.

Zobacz także: Niewierowicz: Litwa bez gazoportu? „Taka opcja istnieje” [wywiad]

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
rob er cik
wtorek, 9 lutego 2016, 08:52

proces jest tak przejzysty ze nikt nie wie ile placa norwegom, bo ojbete jest to tajemnica handlowa...

rob er cik
wtorek, 9 lutego 2016, 08:50

jacy ci niemcy, francuzi, austriacy i inni sa glupi. zamiast kupowac norweski i arabski gaz kupuja od rosjan...

mefis58
wtorek, 9 lutego 2016, 15:12

Dlaczego on jest "byłym ministrem" skoro jest takim "ekspertem"? Czyżby z powodu wpakowania Litwy w niezłe bagienko energetyczne?

zadowolony
czwartek, 11 lutego 2016, 01:12

ROSJANIE stawiają POLSKĘ za wzór jak się powinno ŁYKAĆ ceny dyktowane przez GAZPROM

Tweets Energetyka24