Niemieckie firmy wierzą w Nord Stream 2

8 marca 2018, 12:53
29-20170608ax052-jpg-uqk8mxf-small-rgb_XAouEZT
www.nord-stream2.com

W opinii prezesa Wintershall Dania nie zdecyduje się na zablokowanie budowy gazociągu Nord Stream 2. W podobnym tonie, podkreślając potrzebę powstania kontrowersyjnego rurociągu, wypowiada się również Klaus Schäfer, szef Unipera, czyli drugiej niemieckiej firmy zaangażowanej w projekt.

„Nie potrafię sobie wyobrazić, że Dania podejmie decyzję skierowaną przeciwko konsumentom gazu w innych krajach europejskich - choć przeciwnicy projektu krzyczą głośniej” - uważa Mario Merhen, prezes Wintershall. Skomentował on w ten sposób fakt, że kilka miesięcy temu duński parlament uchwalił przepisy umożliwiające zablokowanie budowy rurociągu na tamtejszych wodach terytorialnych.

W dalszej części wypowiedzi prezes niemieckiej spółki powtórzył absurdalne tezy o niezawodności dostaw gazu z Rosji i konieczności zwiększania jego importu.

Zdaniem Klausa Schäfera, szefa Unipera, budowa kontrowersyjnej magistrali jest niezbędna dla zapewnienia Europie bezpieczeństwa energetycznego. Zwrócił jednak uwagę również na fakt, że reprezentowana przez niego spółka podejmuje aktywność ukierunkowaną na sprowadzanie LNG ze Stanów Zjednoczonych i wspiera Południowy Korytarz Gazowy.

W tym miejscu warto wspomnieć, że europejskie firmy zaangażowane w realizację Nord Stream 2 przekazały w ubiegłym roku na jego budowę ponad 1,6 mld euro, obchodząc tym samym europejskie prawo.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Davien
czwartek, 8 marca 2018, 22:07

Każdy / ekonomista potwierdzi moją tezę iż dla długo falowej produkcji energii cieplnej dla zabezpieczenia ludności jest aby dostawca był pewny . A taki jest rura NS i NS2- na długie lata ogrzewanie ale i brak wojny dla obu kierunków !

anda
niedziela, 11 marca 2018, 20:22

J..u M...a Davien zgadzam się z tobą. Jeszcze jakby tak zwany rząd polski doprowadził NS 3 lub NS 4 do Świnoujścia, mielibyśmy tani gaz dla chemii możliwość stania się hubem dla Europy / magazyny na zachodzie Polski w wyczerpanych złożach / ale to jest raczej bajka

Ciekawy
czwartek, 8 marca 2018, 18:08

A z jakichże powodów Panie Jakubie tezy Mario Merhena są \"absurdalne\" a NS2 \"kontrowersyjny\"?

Reklama
Tweets Energetyka24