Reklama

Ropa

Niemiecki Siemens łamie sankcje. Pomoże Rosji w wydobyciu ropy

Rosnieft i Siemens planują rozpocząć wspólną produkcję urządzeń służących do przetwarzania, wydobycia i transportu ropy naftowej. Planowane są również wspólne projekty na szelfie kontynentalnym. Działania Siemensa mogą stanowić naruszenie sankcji nałożonych na Rosję przez UE.

Informację przekazała rosyjska spółka w swoim komunikacie powołując się na słowa Prezesa Zarządu Igora Sieczina. „W przyszłości mamy nadzieję na zorganizowanie wspólnej produkcji nowoczesnych urządzeń służących do wydobycia, przetwarzania i transportu ropy naftowej. Planujemy również wspólne projekty na szelfie kontynentalnym. Razem osiągniemy synergię między inżynierią mechaniczną a branżą paliwowo-energetyczną” powiedział prezes rosyjskiego koncernu.

Rosnieft i Siemens poinformowały o podpisaniu umowy dotyczącej współpracy przy opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań technicznych służących wsparciu projektów naftowych realizowanych przez rosyjskie przedsiębiorstwo. Szczególny nacisk położony jest na rozwój urządzeń służących energooszczędnemu wydobyciu i rafinacji ropy naftowej.

Co więcej specjaliści Siemensa zapewnią wsparcie przy wdrażaniu przez Rosnieft systemu zarządzania sieciami dystrybucji w instalacjach służących do wydobycia i rafinacji ropy naftowej. W opinii Igora Sieczina współpraca ze światowym liderem branży elektronicznej i elektrotechnicznej przyczyni się do znacznego zwiększenia efektywności rosyjskiego koncernu.

System sankcji nałożonych na Rosję posiada dużą ilość luk, które umożliwiają współpracę europejskich koncernów z rosyjskimi przedsiębiorstwami. Działania Siemensa stanowią jednak najprawdopodobniej złamanie ograniczeń eksportowych dotyczących nowoczesnego sprzętu i technologii wykorzystywanych w projektach wydobywczych.

Zobacz także: Orlen stawia na dywersyfikację. „Dostawy z Arabii Saudyjskiej i Iraku”

Zobacz także: Europa otwiera się na Iran. Teheran zainteresowany hiszpańską rafinerią

Reklama

Komentarze

    Reklama