Niemieccy podatnicy dopłacą do Nord Stream 2

26 lutego 2018, 14:40
pipeline1

Der Spiegel informuje, że budowa kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami dla niemieckich podatników. Ich wysokość niemiecka gazeta szacuje na 2,7 mld euro.

Gazeta Der Spiegel informuje, że planowany gazociąg Nord Stream 2 będzie źródłem dodatkowych opłat dla niemieckich obywateli. Koszty te wiązać się będą z koniecznością budowy węzła gazociągowego, który połączy morską część rurociągu Nord Stream 2 z lądową. Wartość inwestycji szacowana jest na 2,5 mld euro.

Autor publikacji powołując się na federalne dokumenty przekonuje, że budowa infrastruktury spadnie na niemieckie koncerny energetyczne współpracujące z Gazpromem przy realizacji inwestycji - Uniper i Wintershall. Te zaś powetują sobie stratę podwyższając taryfy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Sygnalista
poniedziałek, 26 lutego 2018, 20:42

To tylko Nasze PGNIG buduje BP i gazoport za darmo. U Nas My nie musimy płacić tak jak w RFN:) Bramo Polska.

Boczek
środa, 28 lutego 2018, 14:20

Gazoport został rzeczywiście wybudowany za darmo, bowiem, Gazprom sam - w nadziei na zapobieżenie projektowi i utrudnienie amortyzacji - obniżył ceny gazu. Z Baltic Pipe będzie podobnie (bez udziału Gazpromu - same koszty i amortyzacja), bowiem gaz z Norwegi jest dużo tańszy od Jamalskiego. Sam transport, który stanowi średnio ca. 80% kosztów, jest o 30-40% tańszy.

Reklama
Tweets Energetyka24