Niemcy: Roczne koszty OZE, jak budowa 5 bloków jądrowych

7 marca 2016, 14:11
Fot. Wikipedia
Koszty globalne OZE w Niemczech (płacone przez mieszkańców Niemiec) / Fot. Agora Energiewende

Niemiecki think tank Agora Energiewende, promujący transformację energetyczną i OZE, opublikował raport o rozwoju kosztów transformacji energetycznej prowadzonej w Niemczech [Die Entwicklung der EEG  Kostem bis 2035], w którym podaje prognozowane przez siebie dane nt. instalacji OZE w Niemczech i ich kosztów. Jeden z wykresów podaje przewidywane na najbliższe 5 lat, rok do roku, koszty dopłat do OZE. Wynika z niego, że już od przyszłego roku koszty te dojdą prawie do 30 mld EUR, a następnie przekroczą tą kwotę i będą rosły co najmniej do 2021 r. 

Za 30 mld EUR Niemcy mogliby co roku uruchamiać 5 bloków jądrowych o mocy 1500 MW brutto i mieliby szybsze tempo budowy nowych EJ niż Chiny!

Oto wykres pokazujący koszty OZE.

Koszty globalne OZE w Niemczech (płacone przez mieszkańców Niemiec) / Fot. Agora Energiewende

W kolejności: Wiatr na lądzie (nowe) Wiatr na morzu (nowe) Słońce (nowe) Biomasa (nowe), Woda, gaz i geotermia (nowe) Wiatr na lądzie (istniejące) Wiatr na morzu (istniejące) Słońce (istniejące) Biomasa (istniejące), Woda, gaz i geotermia (istniejące).

Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Zobacz także: Prezydenckie wsparcie dla atomu? "Rząd sceptyczny"

Zobacz także: Rozmowy o litewskiej elektrowni atomowej z udziałem Polski

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
gość
wtorek, 8 marca 2016, 12:03

Koszt jakie ponosza Niemcy sabardzo widoczne. wystarczy przejechać się przez nieduża miejscowość w Niemczech,żeby zobaczyć jakie tam zaciemnienie panuje. Na ulicach latarnie pala sie rzadko i to raczej przy przejściach dla pieszych,a w domach jak przez dwa okna widać zapalone światło,to chyba jakieś święto jest.

Tweets Energetyka24