Niemcy: rekordowe ceny energii. Zimą będzie jeszcze drożej

13 września 2021, 15:49
berlin-1836822_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Już teraz konsumenci w Niemczech muszą płacić więcej za energię elektryczną niż kiedykolwiek wcześniej. Wielu dostawców energii elektrycznej i gazu wkrótce jeszcze bardziej podniesie stawki, m.in. z powodu uruchomienia nowego gazociągu nadbałtyckiego – informuje w poniedziałek „Der Spiegel”.

Niemieckie gospodarstwa domowe muszą się nastawić na „zauważalnie wyższe” koszty energii elektrycznej i gazu w ciągu nadchodzącej zimy – pisze „Der Spiegel” i, opierając się na wyliczeniach portalu porównawczego Verivox, podkreśla, że „ceny energii elektrycznej dla klientów indywidualnych są obecnie na rekordowo wysokim poziomie”. Na początku września b.r. przeciętne gospodarstwo domowe, mające roczne zużycie energii elektrycznej na poziomie 4 tys. kWh, musiało płacić średnio 30,54 eurocenta za kilowatogodzinę – więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Od stycznia 2021 r. cena gazu ziemnego dla odbiorców końcowych wzrosła o prawie 12 proc., a zmiany cen zwykle dokonywane są pod koniec roku. „Ten niezwykle wczesny wzrost cen to efekt skoków cenowych na europejskich rynkach hurtowych. Energia elektryczna (…) na lipskiej giełdzie energii EEX kosztuje obecnie ponad 90 euro za mWh, ponad dwa razy więcej niż latem 2020 r. Gaz ziemny jest prawie dziesięć razy droższy na holenderskim rynku referencyjnym TTF” – informuje „Spiegel”.

„Ekstremalny wzrost cen na rynku gazu to przede wszystkim efekt obaw o "wąskie gardła" zimą. Magazyny gazu ziemnego w Europie są mniej zapełnione niż zwykle o tej porze roku” – przytacza „Der Spiegel” komentarz eksperta rynku gazowego Gerda Woelblinga. „Rosyjski koncern państwowy Gazprom zrealizował swoje kontrakty, ale dostarczył mniej gazu rurociągami niż oczekiwano. Z jednej strony wynika to z faktu, że najpierw zapełnili własny magazyn w Rosji. Z drugiej strony Gazprom zarezerwował mniej przepustowości dla linii przez Ukrainę, bo transport przez Nord Stream 2 będzie dla nich bardziej ekonomiczny”.

„Jak tylko zostanie otwarty nowy, kontrowersyjny gazociąg na Morzu Bałtyckim, Rosja dostarczy dużo gazu. Ponadto na Ukrainie nadal są dostawy. Nie spodziewam się więc wąskich gardeł w zimie” – uspokaja Woelbling na łamach „Der Spiegel”.

Reklama
Reklama

 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
z Niemiec
niedziela, 3 października 2021, 23:40

a winne sa elektr auta co staja i ladowac musza min 8 godz. Ludzie pomyslcie na rozum co sie stanie jak tylko w takim miasteczku przy Bonn juz co 10 nowe elektr Auto,beda bulic, beda te elktr sprzedawac za 20% wartosci jeszcze, juz 30 lat temu Audi,VW,Mercedes pokazali dostawcze auta na prad dla poczty, osobowe audi 100 z zasiegiem 200km itp itd ale byl problem dostarczanie energii plus cena i po co auto co max 200km przejedziesz a benzyne czy diesel tankujesz i wio. Jak znam Niemeickie Panstwo jak kiedys bylo diesle obnizyli na niski podatek drogowy i wszyscy kupowali diesle. Dzisiaj mowia diesel ist be tylko elektr i zwonili je w ograniczonej liczbie nowych aut na wolne od podatku drogowego. Co za tym idzie durnota kupuje nowe elektr co jakos trzeba zasilic. Potem i takie podatki walna ze beda to oddawac, te auta przestana sie oplacac, ale zeby teraz diesli nie kupowali to cena diesla w gore,a benzyna jak byla tak jest.

AA
wtorek, 14 września 2021, 12:55

Za głupotę się płaci a w tym przypadku siedzi się przy świeczkach

AB
poniedziałek, 13 września 2021, 21:25

Ojej OZE nie pomoże. No co za niespodzianka... .

Kowalskiadam154
poniedziałek, 13 września 2021, 18:35

Chcieli ekoobłędu to o co im chodzi

Tweets Energetyka24