Niemcy przeciwko mandatowi dla KE do negocjacji ws. Nord Stream 2

16 czerwca 2017, 15:39
Fot. kremlin.ru

Angela Merkel oświadczyła, że nie dostrzega potrzeby udzielenia specjalnego mandatu negocjacyjnego Komisji Europejskiej ws. realizacji gazociągu Nord Stream 2. Oświadczenie kanclerz Niemiec dowodzi determinacji niemieckiego rządu w dążeniu do zrealizowania inwestycji.

„Uważam, że niektóre kwestie prawne powinny zostać wyjaśnione odnośnie Nord Stream 2” – powiedział Angela Merkel podczas wczorajszej konferencji prasowej zorganizowanej z okazji spotkania niemieckiej kanclerz z premierem Estonii Juri Ratasem. „Jednakże jest to projekt ekonomiczny i nie sądzę byśmy potrzebowali specjalnego mandatu (dla KE – przyp. red.) dla niego” – podkreśliła szefowa niemieckiego rządu.

Oświadczenie Angeli Merkel odnosi się do propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej udzielenia jej specjalnego mandatu od państw członkowskich UE ws. negocjacji z Rosją. Komisja domaga się także, by połączenie to podlegało specjalnemu reżimowi prawnemu, co rażąco godzi w interesy rządu w Warszawie.

Zobacz także: Nowe 1:27 dla Polski. KE chce odrębnego reżimu dla Nord Stream 2

Z kolei w opublikowanym kilka dni temu liście do Komisji Europejskiej Donald Tusk zaapelował o surowsze podejście wobec planów budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream. Zdaniem Przewodniczącego Rady Europejskiej gazociąg wzmocni Moskwę kosztem bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz także: Tusk wzywa KE do rygorystycznego podejścia wobec Nord Stream 2

W ostatnim czasie budowa gazociągu wzbudza coraz większe zainteresowanie nie tylko w Europie. Wczoraj amerykański senat zaproponował nałożenie sankcji na Rosję, w tym na rosyjskie projekty energetyczne. Uderzają one także w spółki współpracujące przy projekcie Nord Stream 2. W odpowiedzi ministrowie spraw zagranicznych Austrii i Niemiec wydali wspólne oświadczenie, w których uznali, że nowe restrykcje USA ,,wywrą negatywny wpływ na europejsko-amerykańskie relacje”.

Zobacz także: Waszyngton bije sankcjami w Nord Stream 2, Austria i Niemcy protestują

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
dg
piątek, 16 czerwca 2017, 22:14

Krwawa Makrela realizuje pakt Ribbentrop-Mołotow.

Dan
piątek, 16 czerwca 2017, 20:41

Gdy zalewają ich imigranci to głośno wołają o solidarności, a gdy na szali jest bezpieczeństwo energetyczne całego wschodu Unii, to solidarność mają w d... Tak było przy okazji Nord Stream I, tak samo jest teraz przy drugiej nitce. Czysta hipokryzja.

olo
piątek, 16 czerwca 2017, 20:34

I my mówimy EUROPEJSKIM SOJUSZU ? My mamy brać niemieckich emigrantów a oni budują NS2. Polska powinna odciąć się totalnie od NIEMIECKO-RUSKIEGO gazu. Cały gaz z Norwegii,USA,Katar i rosyjski ale przez Białoruś i Ukrainę. Bez Polski NS2 będzie przynosił straty przez wiele lat a jeżeli południe Europy kupią gaz tylko z Libii,Izraela i poprzez Turcję + LNG to Niemiaszki wtopią miliardy $.

Szyderca
piątek, 16 czerwca 2017, 18:22

Całe Niemcy: KE wg nich nie ma mandatu do negocjacji Nord Stream 2 ale wg nich ma mandat do wtryniania Polsce murzynów i Arabów... Obiektywnie Niemcy w sprawie NS2 a PiS w sprawie imigrantów mają rację - w UE niby jest zasada pomocniczości, więc KE nie ma prawa bez zaproszenia się wtryniać. Przy czym z uwagi na wspólny rynek o ile można się doszukać jakiś prerogatyw KE w sprawie NS2, bo jest to handel zagraniczny, to w sprawie tak elementarnych atrybutów suwerenności jak decydowanie kto ma prawo osiedlać się w danym kraju KE w sprawie przyjmowania imigrantów przez Polskę nie ma nic do gadania.

box
sobota, 17 czerwca 2017, 05:03

Od wprowadzenia traktatu lizbońskiego unia europejska stała się defacto unia europejska narodu niemieckiego. Tylko wysmiewany kaczynski chciał to blokować ale przy totalnej nagonce ówczesnego rządu Donalda Tuska oraz "wolnych" mediów zdołał jedynie wynegocjować czasowy mechanizm z Joaniny dzięki któremu jako tako przetrwaliśmy ostatnie lata. Ale niedługo i on przestanie obowiązywać, a po wyjściu wielkiej Brytanii z UE juz nic nie będzie wstanie blokować niemiec

Reklama
Tweets Energetyka24