NFOŚiGW: 5 mln na adaptację do zmian klimatu w Polsce

21 lutego 2017, 17:15
Fot. Pixabay

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł umowę z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym na realizację projektu „Adaptacja do zmian klimatu w małych i średnich miastach” – CLIMCITIES. Przedsięwzięcie o wartości ponad 5 mln zł finansowane będzie w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 (85 proc.) oraz z budżetu państwa (15 proc.).

Celem projektu CLIMCITIES jest zbudowanie umiejętności i zdolności pracowników administracji publicznej w obszarze adaptacji do zmian klimatu oraz włączeniu w te działania społeczności lokalnych poprzez wspieranie procesów przystosowania do zmian klimatu w małych i średnich miastach (50- 99 tys. mieszkańców). Przedsięwzięcie ma również umożliwić wymianę wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk w dziedzinie adaptacji do zmian klimatu z norweskim partnerem – Vista Analyse.

Zobacz także: NFOŚiGW: Walka ze smogiem trwa. Polska wyda na nią 10 mld złotych

W ramach inicjatywy Instytutu Ochrony Środowiska, realizowane będą szkolenia dla trenerów oraz lokalnych menadżerów w dziedzinie adaptacji do zmian klimatu w 16 województwach Polski (łącznie ok. 500 osób). Przygotowanych i przetestowanych zostanie pięć metodologii opracowania strategii adaptacji do zmian klimatu dla małych i średnich polskich miast, które następnie posłużą do opracowania lokalnych strategii adaptacyjnych do zmian klimatu dla pięciu miast. W ramach projektu planowana jest również organizacja wizyty studyjnej do Norwegii, dwie konferencje krajowe oraz działania promocyjne projektu.

Projekt CLIMCITIES jest zgodny ze „Strategicznym planem adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030”, a jego realizacja przyczyni się do dostosowania do nowych warunków klimatycznych, które obecnie stanowią jedno z ważniejszych wyzwań dla lokalnych administracji samorządowych.

Umowę w tej sprawie podpisano w siedzibie NFOŚiGW 17 lutego 2017 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej reprezentował Artur Michalski, Zastępca Prezesa Zarządu, a Instytut Ochrony Środowiska Krystian Szczepański, Dyrektor. Projekt rozpoczął się w listopadzie 2016 r. i potrwa do września 2017 r.

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
luka
wtorek, 21 lutego 2017, 19:00

Dofinansujcie lepej ludziom wymiane piecow a nie sciema z tworzeniem jakis planow ktorych nikt nie zrealuzuje (ba nawet oprocz autorow nikt ich nie przeczyta).A najlepsza jest ta wizyta studyjna - na pewno sie duzo naucza szczegolnie od Norwegow od ktorych dziela nas lata swietlne w podejsciu do ekologii.

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24