[NATO ESF] Rosyjska flota uniemożliwi ułożenie Baltic Pipe?

9 czerwca 2016, 12:39

Dostawy ropy i gazu do terminala LNG oraz naftoportu, morskie farmy wiatrowe, powstająca elektrownia atomowa – każde z wspomnianych zagadnień jest powiązane z Bałtykiem i rodzi dla Polski wyzwania w sferze bezpieczeństwa. Podczas pierwszej edycji NATO Energy Security Forum [NATO ESF] organizowanej we współpracy z Paktem Północnoatlantyckim, zastanawiano się w jaki sposób na nie odpowiedzieć. Energetyka24.com była partnerem wydarzenia.

Bezsprzecznie nadchodzi czas, w którym Bałtyk staje kluczem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nasz kraj w oparciu o świnoujski terminal LNG i projekt Baltic Pipe tworzy tzw. Korytarz Północny, który pozwoli uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu i przełamać monopol Gazpromu w Europie Centralnej. Jednocześnie realizowana jest zakrojona na szeroką skalę dywersyfikacja dostaw ropy naftowej czego wymownym świadectwem jest umowa PKN Orlen i Saudi Aramco – pierwsza tego typu w regionie akwenu bałtyckiego. Podczas NATO ESF zwrócono jednak uwagę także na inne aspekty energetycznych interesów Polski w aspekcie morskim. Mam tu na myśli połączenie elektroenergetyczne ze Szwecją, budowę morskich farm wiatrowych i elektrowni atomowej na wybrzeżu.

Konferencja, o której wspomniałem, miała także swój wymiar praktyczny – zdiagnozowała bowiem nie tylko całą gammę zjawisk podnoszących wagę Morza Bałtyckiego dla interesów Polski, ale także wskazała na wiążące się z nimi zagrożenia. Czasem w sposób dosłowny – przedstawiciel PSE Operator przyznał np.., że polsko-szwedzki kabel podmorski nie jest zabezpieczony, ponieważ spółka nie ma takich możliwości. Swoją drogą w kuluarach można było usłyszeć, że także istniejące zabezpieczenia infrastruktury krytycznej sąsiadującej z morzem pozostawiają wiele do życzenia. Jeden z moich rozmówców –menadżer dużej spółki produkującej systemy bezpieczeństwa dla obiektów strategicznych- stwierdził, że z powodów finansowych gdański naftoport nie jest należycie chroniony. Zaznaczam, że to oczywiście jedynie nieweryfikowalna plotka ponieważ spółki nie udzielają informacji w tym zakresie. Jak to wygląda w kontekście terminala LNG w Świnoujściu można jedynie spekulować. Warto jednak wspomnieć o tym, Gaz System ma zamiar przeprowadzić dialog techniczny w sprawie zabezpieczeń obiektu, który w tym miesiącu…rozpoczyna działalność komercyjną. Odrębnym problemem, który będzie narastał wprost proporcjonalnie do kolejnych działań dywersyfikacyjnych, jest stan polskiej floty. Czy będzie ona w stanie zabezpieczyć morskie farmy wiatraków i planowaną budowę, a później eksploatację, elektrowni atomowej nad Bałtykiem?

Skala wyzwań jaka czeka Polskę w aspekcie morskim jest ogromna. Jak słusznie zauważył Mariusz Ruszel, jeden z panelistów NATO ESF, już dziś można wśród nich wymienić – wykorzystanie organizacji ekologicznych w kreowaniu polityki rosyjskiej na akwenie, elementy wojny informacyjnej, wywołania katastrofy ekologicznej w miejscach strategicznych z perspektywy Kremla, możliwe działania dywersyjne skutkujące awariami terminala LNG lub naftoportu etc.

Bezsprzecznie diagnoza pełnej gammy scenariuszy kryzysowych jest potrzebna, a NATO ESF jest zalążkiem takich działań i bardzo się cieszę, że w przyszłym roku będzie nas czekać kolejna edycja tej imprezy. Tym bardziej, że sam mogę dodać do listy potencjalnych problemów polskiej energetyki nad Bałtykiem niewielkie „case study”.

Litewski i szwedzki MSZ oficjalnie protestował przeciwko działaniom rosyjskiej floty, która uniemożliwiała ułożenie podmorskiego kabla elektroenergetycznego pomiędzy Litwą i Szwecją (wykonawcy tej inwestycji spekulują ostatnio, że mógł on zostać uszkodzony). Notabene drugi z wspomnianych krajów posiada mocną flotę. Co się stanie jeżeli podobne działania Rosjanie podejmą podczas układania Baltic Pipe? Czy nowy rurociąg będzie odpowiednio chroniony skoro łącznik elektroenergetyczny łączący terytorium polskie i szwedzkie nie jest odpowiednio zabezpieczony?

Zobacz także: Rośnie uzależnienie Polski od Bałtyku. Co z marynarką wojenną?

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
panzerfaust39
czwartek, 9 czerwca 2016, 14:51

Ruskie okręty uniemożliwiły ułożenie kabla ze Szwecji na Litwę a niedojdy ograniczyły się tylko protestów w MSZecie ? Sami pozwalają się ruskiemu bić po pysku a później się dziwią że rusek eskaluje napięcie

gosc
czwartek, 9 czerwca 2016, 20:54

ale podpuszczanie debili sie rozpoczelo ,co by nie robili to zawsze przeszkadzaja ,kabel ze szwecji jest ,gaz skroplony na litwie jest ,a mieli zatopic instalacje ,czy tu juz nikt nie mysli ,port w swinoujsciu zablokowany a terminal dziala ,ale klamiecie,

nix
piątek, 10 czerwca 2016, 15:37

Większość zamieszczonych tutaj komentarzy można streścić jednym zdaniem: "Jak mały Józio wyobraża sobie uniezależnianie energetyczne Polski". Czy tutaj pisze tylko gimbaza?

Sokół
czwartek, 9 czerwca 2016, 14:30

O jakiej atomówce na wybrzeżu Pan pisze? Chyba jakieś nowe "case study" Bronka i Donalda.

Paw52
wtorek, 14 czerwca 2016, 18:03

rozumiem że autorowi p. Piotrowi chodziło o "gamę zjawisk czy gamę scenariuszy" czyli inaczej paletę, wachlarz niż o promieniowanie typu "gamma" ?!!

Tweets Energetyka24