Naimski: Kontrakt na atom być może za dwa lata

6 kwietnia 2021, 16:59
840_472_matched__pztk7r_nuclearreactors4999071920
Fot. Pixabay

Być może do podpisania kontraktu upłyną prawie dwa lata - powiedział w wywiadzie dla DGP minister Piotr Naimski na temat potencjalnej umowy z USA w sprawie budowy elektrowni jądrowej.

W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną minister Naimski zrelacjonował obecny stan prac nad budową elektrowni jądrowej w Polsce. Szczególnie dużo uwagi poświęcił relacjom z partnerem amerykańskim. „Andrew Light w imieniu departamentu energii zadeklarował jednoznacznie, że wykonanie tej umowy jest w interesie rządu amerykańskiego i że będzie to bez przeszkód prowadzone” - stwierdził minister.

„Po decyzji naszego rządu w sprawie oferty musimy sobie jeszcze zostawić czas na doprecyzowanie kontraktu. Będziemy chcieli, żeby to trwało jak najkrócej. Być może w sumie do podpisania kontraktu upłyną prawie dwa lata” - zaznaczył Naimski, odnosząc się do potencjalnej umowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie budowy elektrowni jądrowej.

image

 

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej mówił też o kosztach tego przedsięwzięcia. Zdaniem Naimskiego, istotna ich część zostanie pokryta dzięki finansowaniu od partnera zewnętrznego. „(…) po stronie polskiej będzie konieczne 75-80 mld zł (…), to jest 20-letni program budowy sześciu reaktorów i średnio daje to 4 mld zł rocznie. Nasze państwo stać jest na to, żeby zainwestować w energetykę nuklearną 4 mld zł rocznie” - podkreślił Naimski.

Minister mówił też o innych potencjalnych partnerach przy budowie polskiego atomu. Wspomniał m. in. o francuskim EDF - jednakże w dość sceptycznych słowach. „Powiem szczerze, że jeżeli EDF zajmie się budową sześciu reaktorów we Francji i ma dwa, których nie może skończyć oraz dwa w Wielkiej Brytanii, które buduje, to gdyby dodał do tego sześć reaktorów w Polsce, to byłbym ostrożny co do możliwości dotrzymania terminów” - zaznaczył.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Jerzy Lipka - Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej
środa, 7 kwietnia 2021, 12:45

Dwa lata to jest za długo Panie Ministrze, Polska nie ma czasu, prąd drożeje, uzależnimy się od gazu! Proszę sprawy przyspieszyć i nie oglądać się na lobbystów! Atom jest nam potrzebny szybciej!

Bogdan Kasierski
czwartek, 17 czerwca 2021, 06:02

bardzo dobrze, za 2 lata bezsens kupowania uranowych reaktorów od zbankrutowanego koncernu będzie oczywisty

New user
czwartek, 8 kwietnia 2021, 18:57

Jaki jest sens budowania elektrowni atomowej na pomorzu jak w planach jest kilka GW z wiatraków morskich, a do tego ESP w Żarnowcu (700MW) oraz Żydowo (170MW) do stabilizacji? Kto będzie odbierał prąd z elektrowni atomowej w dolinie zapotrzebowania?

dr inż. łysenko junior
czwartek, 8 kwietnia 2021, 14:48

nie da rady wcześniej. W paź. 2020 podpisano porozumienie z Amerykanami dające im 18mcy na opracowanie finansowania czyli do kwi. 2022, no i dodając bufor na negocjacje to wyjdzie jakiś paź. 2022

New user
środa, 7 kwietnia 2021, 11:02

Jak za 2 lata to jest szansa, że nie będzie takich stat jak przy budowie nowego węglowego bloku w Ostrołęce. Kto kupi prąd z elektrowni atomowej po cenie hurtowej 60-70gr za kWh jak wiatraki na morzu produkują po średnio 30 gr za kWh? Cena za kWh z wiatraków będzie spadać przez masową produkcję, natomiast cena za kWh z atomu będzie rosnąć przez koszty materiałów i uranu.

krzys
środa, 7 kwietnia 2021, 19:45

Wiesz dlaczego nie ma żadnego kraju, gdzie energetyka oparta na samych wiatrakach i panelach? Wiesz po co Niemcy odpalili całkiem niedawno elektrownie węglową i po co forsują NS2? O to, jak zależy ilość energii wyprodukowanej przez wiatrak, od średniej prędkości wiatru, oraz jaka ona jest u nas, a jaka np na Morzu Północnym, to już nie pytam.

New user
czwartek, 8 kwietnia 2021, 11:14

Jak spada produkcja z OZE to trzeba spalać zmagazynowany wodów. Po 2030 Arabia Saudyjska chce być numerem jeden w eksporcie wodoru pozyskanego z OZE.

krzys
wtorek, 6 kwietnia 2021, 23:57

Coraz mocniej pachnie to tym samym, co poprzednicy odstawili - 2 kadencje (PiS niedługo w połowie drugiej) i ... nadal w punkcie wyjścia. W PiS chyba dość mocne lobby wiatraczkowo-panelowe, więc atom ma nieco pod górkę. A że Niemcy forsują wiatraki z panelami (plus rosyjski gaz, o czym Pan wiech zresztą pisał kiedyś), to owo lobby ma się całkiem dobrze.

ubawiony
wtorek, 6 kwietnia 2021, 19:50

I kto tu mówi o terminach ?Czasem to przypomina kabaret.

Tweets Energetyka24