Minister Naimski: Gazyfikacja Polski wpisuje się w szerszą strategię rządu

21 września 2018, 14:12
840_472_matched__pamcev_1200650matchedp2g47f0477458e15184d7c9c9ac6d9e655910c
Fot. www.naimski.pl

Rozbudowa sieci dystrybucyjnej gazu wpisuje się w szerszą strategię rządu dotyczącą stymulowania zrównoważonego rozwoju i walki z zanieczyszczeniami powietrza - mówił minister Piotr Naimski podczas konferencji prasowej w Szczawnicy. Towarzyszyła ona rozpoczęciu budowy, która pozwoli na podłączenie do sieci gazowej miasta i gminy Szczawnicę oraz gmin Słopnice, Kamienica, Łącko, Ochotnica Dolna i Krościenko nad Dunajcem.

„To duża radość, kiedy coś dzieje się dobrze, a tutaj zaczęło dziać się dobrze” - rozpoczął swoje wystąpienie minister Piotr Naimski. Zwrócił on uwagę, że projekt budowy sieci gazowej, która „doprowadzi gaz do Szczawnicy i gmin ościennych” dopiero niedawno nabrał przyspieszenia. „Prawdą jest, że tego rodzaju projekty żyją wtedy, kiedy ktoś nimi zaczyna się naprawdę zajmować. W tym przypadku rozpoczęło się to w 2016-2017 roku”.

Minister podkreślał kilkukrotnie, że rozbudowa sieci gazowniczej - tak w Szczawnicy, jak i innych miejscach Polski - to element strategicznego planu rządu. Motywacją jest tutaj to, że chociaż „błękitne paliwo” jest bardzo istotne dla rozwoju gospodarki oraz walki z zanieczyszczeniami powietrza, to w wielu regionach naszego kraju wciąż nie jest ono dostępne.

Projekty inwestycyjne PSG, związane ze wspomnianym wyżej obszarem i podobne do tych realizowanych w Szczawnicy „liczone są w miliardach złotych”. Piotr Naimski zauważył również, że „przyspieszenie tych inwestycji w ciągu ostatnich dwóch lat jest imponujące”.

„Staramy się realizować strategię, która będzie prowadziła do oczyszczenia powietrza w Polsce” - deklarował przedstawiciel rządu. Ważnym jej elementem jest zapewnienie obywatelom alternatywnego źródła energii w postaci gazu - to wiąże się jednak z koniecznością jego doprowadzenia i wymaga rozwiązania szeregu technicznych kwestii.

W dalszej części wystąpienia minister wyraził satysfakcję z faktu, że dzięki zmianom prawa możliwa będzie szybsza budowa instalacji do przesyłu gazu. Zwrócił uwagę, że chociaż był to projekt rządowy, przepracowany później w komisji, to został przyjęty przez sejm jednogłośnie, bez głosów sprzeciwu. W jego opinii jest to dobry znak, wskazujący, że kwestie związane z energetyką, zaopatrzeniem Polski w gaz i złamaniem monopolu „rosyjskiego dostawcy” są rozumiane, jako interes narodowy.

„Chciałbym podziękować samorządom za to, że dają się namówić do współpracy” - kontynuował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Nadmienił również, że inwestycje podobne do tej rozpoczynającej się w Szczawnicy, a dotyczącej także gmin ościennych, wpisują się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, o której wielokrotnie mówił premier Mateusz Morawiecki. W opinii ministra realizacja tego typu przedsięwzięć nie byłaby możliwa dzięki ponadpartyjnej współpracy na linii rząd - samorządy. Jest to jego zdaniem „dobry przykład”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Bogdan Kasierski
poniedziałek, 24 września 2018, 23:33

Zbliża się wielki przełom w dziedzinie energetyki termojądrowej (fuzyjnej), energia czysta, tania, bezpieczna i w nieograniczonej ilości odmieni świat już w najbliższych dekadach. Pierwsze kraje, który opracują, wdrożą lub przynajmniej przyłączą się do projektu fuzyjnego, wprowadzą świat w nową erę. p(1H) + 11B ---> 12C ---> 3α (3 x 4He) + 8.57 MeV, to równanie zmieni naszą cywilizację. Laserowa fuzja wodorowo-borowa nie uwalnia żadnych neutronów w swojej podstawowej reakcji - innymi słowy, nie jest radioaktywna. Nie wymaga radioaktywnego paliwa i nie wytwarza odpadów radioaktywnych. W odróżnieniu od większości innych metod generowania energii, nie są potrzebne wymienniki ciepła, ani też turbiny parowe - fuzja wodorowo-borowa uwalnia energię prawie bezpośrednio w postaci elektryczności. Nie potrzeba skomplikowanych konstrukcji reaktorów, takich jak w tokamakach lub stellaratorach. Technika laserowa zwiększa moc laserów 1000-krotnie co 10 lat, fuzja wodorowo-borowa jest już blisko.

Tweets Energetyka24