Na Ukrainę dotarł pierwszy w historii transport ropy naftowej z USA

8 lipca 2019, 12:30
port odessa tankowiec
Fot.: www.port.odessa.ua

W sobotę 6 lipca do portu w Odessie przybił tankowiec Wisdom Venture z ropą naftową z USA. Jest to pierwszy transport amerykańskiej ropy na Ukrainę.

„Dzisiaj o godzinie 7:20 rano do cumowiska nr 2 Odeskiego Portu przybił tankowiec Wisdom Venture (długość – 237 m, bandera Hongkongu), który dostarczył z USA 75 tys. ton ropy naftowej. Zgodnie z informacją Business Information Network, partia ropy Bakken została zakupiona przez Ukrtatnaftę na potrzeby rafinerii w Krzemieńczuku” – czytamy w informacji prasowej Portu w Odessie.

Jest to pierwszy tego rodzaju transport z USA na Ukrainę. Ropa naftowa z tankowca ma zostać wpompowana do rurociągu Odessa-Krzemieńczuk, którym trafi do rafinerii.

Jak informuje Port w Odessie, nie jest to ostatnia dostawa ropy z USA. Następny transport surowca Bakken może przybyć do Odessy w sierpniu.

Lekka ropa Bakken pochodzi ze złóż o tej samej nazwie, położonych w amerykańskich stanach Dakota Północja i Montana oraz kanadyjskich prowincji Saskatchewan i Manitoba. Obecnie surowiec wydobywany jest metodą szczelinowania.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Szach mat w jednym ruchu.
środa, 10 lipca 2019, 19:54

Nie sądze,zeby ukraina przepłacała. Więc obawiam się ,że pewne państwo na wschodzie na r ma problem.

tut
poniedziałek, 8 lipca 2019, 15:52

Dla Rosjan to zła wiadomość. Kolejne Państwo nie będzie kupować ich produktów... Eksport na jednym, chińskim kierunku nie jest dobry bo może się skończyć uzależnieniem.

Logik
poniedziałek, 8 lipca 2019, 23:39

Nie produktów - ale surowców. Bo Rosja to głównie dostawca surowców.

Tweets Energetyka24