Na Litwie zainaugurowano odbudowę torów Możejki - Renge

14 sierpnia 2018, 12:43
DkjdAG2WsAA_i3I
Fot. Daniel Obajtek / Twitter
Energetyka24
Energetyka24

​PKN ORLEN  intensyfikuje współpracę  z Kolejami Litewskimi. 14 sierpnia br. szefowie obu spółek: Daniel Obajtek i Mantas Bartuska podpisali porozumienie o rozszerzeniu współpracy.  Zainaugurowano odbudowę torów na trasie Możejki - Renge. W wydarzeniu wziął także udział Minister Transportu Litwy, Rokas Masiulis.

Zgodnie z podpisanym  w Możejkach  porozumieniem o współpracy, ORLEN Lietuva, litewska spółka z Grupy ORLEN zadeklarowała  dalsze korzystanie z usług Kolei Litewskich. Jednocześnie podjęto zobowiązanie rozszerzenia kooperacji o przewóz produktów w kierunku granicy z Polską. Transport produktów ORLEN Lietuva na tej trasie wzrośnie o kilkaset tysięcy ton z obecnie dostarczanych 600 tys. ton. Dzięki temu zwiększy się elastyczność operacyjna Grupy ORLEN i bezpieczeństwo paliwowe w regionie państw bałtyckich i Polski.

ORLEN Lietuva to strategiczna spółka dla całego regionu. Aby wykorzystać swój potencjał potrzebuje dalszego rozwoju. Dzisiejsze decyzje i deklaracje dotyczące poszerzania współpracy to potwierdzenie, że mamy spójną wizję dla przyszłości Możejek. Dobra współpraca między PKN ORLEN i jego litewskimi partnerami powinna przełożyć się na korzyści biznesowe dla wszystkich stron – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. Jednocześnie podkreślił, że obecne, dobre stosunki między firmami to odzwierciedlenie relacji, jakie łączą Polskę i Litwę. – W biznesie ważne jest również sprzyjające otoczenie. My uzyskaliśmy bardzo duże wsparcie, dzięki otwartemu, pełnemu zrozumienia podejściu Panów  Premierów: Mateusza Morawieckiego i Sauliusa Skvernelisa.

Dzisiejsze porozumienie to nasz wspólny sukces. Dla Kolei Litewskich oznacza ono gwarancję dobrej, długoterminowej współpracy z jednym z najważniejszych klientów, jakim jest ORLEN Lietuva. Dla rafinerii ważne jest natomiast zapewnienie wysokiej jakości usług logistycznych. Dlatego obie strony zainteresowane są poszukiwaniem nowych kierunków współpracy i wypracowywaniem obustronnie korzystnych rozwiązań. – powiedział Mantas Bartuska, szef Kolei Litewskich.

Cieszę się, że możemy dziś mówić o wzmacniającym się partnerstwie i nowych możliwościach. Sprawa Renge, która od lat psuła stosunki między naszymi krajami jest zamykana. Litwa zadeklarowała odbudowę  torów i dzisiaj po raz kolejny potwierdziła, że realizuje to zobowiązanie -  powiedział Rokas Masiulis, Minister Transportu Litwy.

Prezesi: PKN ORLEN - Daniel Obajtek i Kolei Litewskich - Mantas Bartuska ułożyli wspólnie pierwszą szynę na odbudowywanym odcinku torów z Możejek do łotewskiego Renge. Po 10 latach od jego demontażu, rafineria odzyska najkrótszą drogę dostaw na Łotwę i do Estonii. Zgodnie z deklaracją litewskiego przewoźnika pierwsze ładunki zostaną odprawione już pod koniec przyszłego roku. To szczególnie ważne, ponieważ na północy lokowane jest aż do 20 proc. produkcji  z rafinerii w Możejkach.

PKN ORLEN rozważa również inwestycję  w modernizację  litewskiej rafinerii. Analizowane są możliwości zwiększenia wydajności rafinerii, co pozwoliłoby jej  na efektywniejsze funkcjonowanie, także  przy zmiennym otoczeniu makroekonomicznym. Wstępne prace idą w kierunku pogłębienia (zwiększenia konwersji) przerobu ropy w rafinerii w Możejkach. W lipcu, po przeprowadzonych analizach,  zawarty został kontrakt z wybraną firmą na zakup licencji i przygotowanie projektu bazowego instalacji Hydrokrakingu Pozostałości Próżniowej w litewskim zakładzie. Pogłębienie przerobu jest kluczowym elementem zwiększania uzysku paliw z przerabianej tam ropy naftowej.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
JSM
niedziela, 2 września 2018, 04:06

@LNG second, małe (liczebnie i mentalnie) narody tak mają. To samo Czesi i po części Słowacy. Tylko wielkie narody stać na myślenie strategiczne. Może i my kiedyś znowu będziemy wielkim narodem. Litwini raczej nigdy.

Rzyt
piątek, 31 sierpnia 2018, 19:42

Za to co litwa zrobiła z torami, celowo je rozebrali... Jasny sygnał... Do Litwy przez Polskę żadna jednostka NATO nie przejedzie... Dziękuję dowidzenia...

konsul
czwartek, 30 sierpnia 2018, 23:42

do ace dokładnie … a ułożenie tych torów nie jest jednoznaczny z transportem. Nie zdziwię się jak te prace będę trwać długo. Orlen będzie się musiał dołożyć do budowy … tak nas tam lubią. Nie wieżę w dobre chęci Litwinów, tam panuje jakiś gangsterski układ polityczny … kasa. Rozebranie tych torów to był ordynarny policzek … sorry kop w jaja chciałem napisać

LNG second
wtorek, 21 sierpnia 2018, 17:11

W średnim okresie czasu Litwini powinni dążyć do tego, żeby Możejki godziwie zarabiały. Jak nałożą quasi-podatek w postaci wysokich cen transportu koleją to biznes przestanie się rozwijać. Mam nadzieję, że u nich też zmieni się myślenie na bardziej dalekosiężne. Ostatecznie taka rafineria powoduje iż jest się ważnym punktem na mapie geopolitycznej. Podobnie powinni przejść wreszcie chorobę wieku dziecięcego i dojść do wniosku, że mniejszość polska na Litwie jest doskonałą szansą na wypracowanie świetnych relacji gospodarczych z 10x ludniejszym sąsiadem, który jest w zasadzie jedynym bliskim geograficznie wsparciem ich niepodległości.

ace
czwartek, 16 sierpnia 2018, 14:45

warto zauważyć, że podejście litwy do Orlenu zmieniło się dopiero po nałożeniu wielomilionowej kary przez KE na Litwę za rozebranie tych torów.

Tweets Energetyka24